Co to jest piercing? Czy piercing jest bezpieczny? Najważniejsze informacje

Piercing to popularna metoda ozdabiania ciała, która znana jest od setek lat. Mimo to wielu z nas wciąż zadaje sobie pytania: co to jest piercing oraz czy piercing jest bezpieczny? Przy wykonywaniu przekłuć na ciele i wprowadzaniu w nie ozdób kluczowe jest zachowanie higieny. Jak dbać o świeże przekłucie? Sprawdzamy.

Co to jest piercing?

Co to jest piercing? Zabieg ten, znany po polsku jako "kolczykowanie", to nic innego, jak nakłuwanie ciała w wybranych miejscach po to, by założyć tam kolczyk. Najczęściej spotykane są oczywiście kolczyki w uchu, choć na tym inwencja osób zainteresowanych tą metodą ozdabiania ciała się nie kończy. Wśród wybieranych fragmentów do nakłucia znajdują się także: język, nos, wargi, podbródek, łuk brwiowy, pępek, a także sutek. Można też przeprowadzić piercing intymny, który polega na nakłuwaniu narządów płciowych - zarówno u kobiety, jak i u mężczyzny.

Czy piercing jest bezpieczny?

Czy piercing jest bezpieczny? Wielu może się zastanawiać, czy przekłuwanie ciała to na pewno dobry pomysł i czy nie grozi niczym złym. Bez wątpienia zabieg ten będzie obarczony niewielkim ryzkiem powikłań wówczas, gdy zostanie przeprowadzony w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu (zwykle profesjonalnym salonie), w odpowiednio sterylnych warunkach. Nie bez znaczenia jest również to czy wiemy jak dbać o świeże przekłucie. Trzeba jednak pamiętać, że za każdym razem zabieg ten prowadzi do przerwania ciągłości tkanek, co w medycznym ujęciu należy rozumieć jako okaleczenie ciała. Z kolei piercing, przeprowadzony w niewłaściwy sposób, niewysterylizowanymi narzędziami, może prowadzić do:

  • zainfekowania powstałej rany bakteriami gronkowca,
  • zakażenia wirusem HIV,
  • Wirusowego Zapalenia Wątroby typu B lub C.

Kwestią dyskusyjną jest natomiast piercing intymny, co do bezpieczeństwa którego trudno mieć właściwie jakąkolwiek pewność.

Piercing: czym przemywać przekłucie?

Jak dbać o świeże przekłucie? Gojenie się rany może trwać nawet do trzech miesięcy. Przez ten czas trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację naruszonego miejsca. Z przekłutego fragmentu ciała może wydzielać się osocze, co jest normalnym zjawiskiem. Jeśli zaobserwujesz wydzielinę w postaci osocza, nie denerwuj się i pamiętaj o regularnym przemywaniu tych okolic roztworem soli fizjologicznej. Przemywanie wykonuj delikatnie i ostrożnie, wykorzystując wacik lub nasączony patyczek higieniczny. Nie zaleca się pocierania rany! Następnie dobrze jest także użyć środka odkażającego.

Zobacz wideo Sprawdź również:

Nigdy nie wykonuj żadnych zabiegów przy świeżym przekłuciu brudnymi rękami. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać czy kuleczki kolczyka pozostają dokręcone. Nie wolno zmieniać kolczyka, dopóki rana do końca się nie wygoi. Koniec procesu gojenia rozpoznasz po tym, że przestanie się z niej sączyć osocze, a ponadto zejdą zaczerwienienia i obrzmienia. Jeśli przekłuwasz ucho, postaraj się spać na tym nienaruszonym. W przypadku przekłucia obu uszu, zadbaj koniecznie o regularną zmianę poszewki na poduszkę, ponieważ stanowi ona siedlisko groźnych bakterii.

Jeśli tylko nie musisz, nie dotykaj naruszonego miejsca. Postaraj się w żaden inny sposób nie nadwyrężać i podrażniać nakłucia, na przykład poprzez noszenie obcisłych ubrań czy dociskanie do ucha słuchawek. Przez trzy tygodnie od zabiegu nie poleca się spożywania napojów alkoholowych, ponieważ ten wpływa na rozrzedzenie krwi, co z kolei przyczynia się do zwiększenia opuchlizny. W pierwszym miesiącu nie powinno się też decydować na kąpiele w takich zbiornikach jak jeziora, morza czy baseny, ponieważ tego typu aktywności zwiększają ryzyko złapania infekcji. Staraj się też zastąpić pobyt w wannie szybkim prysznicem, ponieważ nie należy zbyt długo moczyć nakłucia. Zadbaj o to, by rana nie miała kontaktu z środkami chemicznymi.

Infekcja: piercing – jak leczyć?

Wiesz już, że chcesz się zdecydować na piercing. Jak pielęgnować nakłute miejsce, jeśli dojdzie do infekcji i w jaki sposób jej zaradzić? W pierwszej kolejności musisz ustalić czy rzeczywiście wdał się stan zapalny. Rozpoznasz go gdy:

  • nakłucie pulsuje i boli,
  • widać wyraźne zaczerwienienie wokół założonego kolczyka,
  • mimo że minął już jakiś czas od przekłucia, skóra wciąż pozostaje opuchnięta,
  • skóra jest cieplejsza niż w innych fragmentach ciała.

Jak leczyć tego rodzaju infekcję? Niezwłocznie zgłoś się do lekarza, który obejrzy ranę i oceni jej stan. Na podstawie oględzin wdroży odpowiednie leczenie. Postępuj zgodnie z jego wskazówkami, a stan zapalny powinien szybko ustąpić.

Zobacz też: Tatuaż w uchu to najgorętszy trend tego lata. Na taką ozdobę postawiła Vanessa Hudgens

Więcej o: