Dlaczego koronawirus dla jednych jest śmiertelny, a u innych choroba przebiega łagodnie? Odpowiada lekarz

Koronawirus rozprzestrzenia się. Rośnie liczba zakażonych osób. Dokładny współczynnik umieralności z powodu koronawirusa na całym świecie nie jest jeszcze znany. Zastanawiamy się, dlaczego u niektórych ludzi choroba ma łagodny przebieg, a dla niektórych jest śmiertelna. Na to pytanie odpowiedział Alek Biesiada, lekarz rodzinny.

Przypadki zakażenia koronawirusem pojawiły się w kolejnych nowych miejscach, m.in. w Polsce, na Łotwie, w Portugalii, Maroko. Prędkość zakażeń rośnie. We Włoszech z powodu infekcji koronawirusem, wywołującym COVID-19, zmarło już ponad 50 osób. Najwięcej zgonów poza Chinami, odnotowano dotąd w Iranie. Ogólna liczba zgonów wzrosła do ponad 3200. 

Koronawirus. Dlaczego niektórzy umierają, a dla innych choroba ma łagodny przebieg

Zapytaliśmy Alka Biesiadę, lekarza rodzinnego i autora bloga lekarzrodzinny.blog, dlaczego choroba wywołana przez koronawirusa ma inny przebieg u poszczególnych osób? Ekspert przyznał, że infekcje wirusowe mogą dotyczyć różnych narządów. Powiedział, że zgłaszają się do niego pacjenci z przeziębieniami, które zwykle mają łagodny przebieg - pojawia się katar i kaszel. 

Tymczasem koronawirus atakuje także płuca. A te są odpowiedzialne za wymianę gazów, za proces oddychania. Upośledzenie ich działania, także niewielkie, może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia pacjenta

- powiedział. 

Koronawirus. Kto jest najbardziej narażony na powikłania choroby?

Lekarz rodzinny stwierdził, że jest to kwestia indywidualna, jednak w grupie ryzyka, w której przebieg choroby może mieć groźne dla zdrowia i życia powikłania są pacjenci z cukrzycą, przewlekłymi chorobami oskrzeli i płuc oraz serca.

Statystyki WHO pokazują, jak niegroźne są przebiegi choroby spowodowanej koronawirusem u dzieci, a jak bardzo rośnie liczba powikłań u osób starszych czy chorych przewlekle (głównie z chorobami układu krążenia i układu dróg oddechowych)

- powiedział. Zaznaczył, że nie odnotowano przypadku zgonu u dzieci przed dziewiątym rokiem życia. Całkowita śmiertelność wynosi mniej niż trzy proc. U seniorów to z kolei prawie 15 proc. Według Alka Biesiady, podobnie jest podczas sezonu grypowego. "Im pacjent bardziej schorowany, tym grypa może dać cięższy przebieg" - wyjaśnił. Zwrócił też uwagę na zalecenia dotyczące szczepień na grypę.

Zawsze zalecam pacjentom ostrożność, to dotyczy w szczególności osób chorych przewlekle. Poza sezonem, warto rozważyć także szczepienia przeciw infekcjom pneumokokowym i meningokokowym. Swoje objawy należy traktować poważnie i odpoczywać, niezależnie czy to przeziębienie, grypa czy infekcja spowodowana innym wirusem

- ostrzega lekarz.

Zobacz też: Lekarze apelują. Przestańcie kupować maski. Przede wszystkim myjcie ręce

Zobacz wideo Chiny, koronawirus i tajemnice
Więcej o:
Komentarze (43)
Koronawirus. Dlaczego dla jednych jest śmiertelny, a u innych choroba przebiega łagodnie?
Zaloguj się
 • stefanopost

  Oceniono 18 razy 14

  Źle postawione pytanie. Nie dlaczego u niektórych przebiega łagodnie, tylko dlaczego u niektórych przebieg jest ciężki.
  U 80% przebieg jest łagodny, wręcz skąpo- lub bezobjawowy.
  ALE TO BY SIĘ NIE SPRZEDAŁO.
  Typowe!! Potem macie pretensje, że dziennikarzom zarzuca się sianie paniki.

 • astygmatyk

  Oceniono 13 razy 7

  >Dlaczego koronawirus dla jednych jest śmiertelny, a u innych choroba przebiega łagodnie?
  Raczej dlaczego u WIĘKSZOŚCI przebiega łagodnie......

 • sumozopa

  Oceniono 8 razy 6

  Straszliwa epidemia, wszyscy umrzemy [na żywo]
  Koronawirus [zobacz memy]
  :D

 • an1005

  Oceniono 6 razy 6

  " "Im pacjent bardziej schorowany, tym grypa może dać cięższy przebieg" " Jestem pod wrażeniem tej diagnozy. Wow. Biorąc pod uwagę, ze na choroby wirusowe na ogół nie ma leków tylko organizm musi sam go zwalczyć ciekawe czemu organizmy słabe gorzej dają sobie z tym radę

 • kac

  Oceniono 5 razy 5

  Z punktu widzenia wirusa, osiągnięcie etapu w którym niektóre zarażone osoby są bezobjawowe a zarażające innych, byłoby ogromnym sukcesem ewolucyjnym.

 • gj61

  Oceniono 15 razy 3

  Z całym szacunkiem... może znaleźlibyście jakiegoś Specjalistę z Prawdziwego Zdarzenia, a nie autora... bloga. Chyba, że autorstwo bloga zastępuje już w Polsce specjalizację w medycynie. A to przepraszam...

 • astropath

  Oceniono 8 razy 2

  Skandal! Jak ta choroba w ogóle śmie przebiegać u kogokolwiek łagodnie!
  Powinna kosić równo z trawą i jak leci, wtedy byłyby tematy :-)
  I nie, szczepienie przed niczym nie szczepi :-)

 • uenostation54

  Oceniono 1 raz 1

  bardziej wiarygodnie i profesjonalnie zabrzmiałyby wypowiedzi lekarza o imieniu Aleksander, a nie Alek. Alek to ten pan moze być dla rodziny i kolegów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX