Resort zdrowia obiecuje przedłużyć ważność starych druków recept do końca roku

Stare druki recept będzie można wykorzystywać jeszcze do końca 2019 roku - obiecuje Ministerstwo Zdrowia. Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem z kwietnia zeszłego roku, od 18 kwietnia 2019 r. obowiązywać miały nowe wzory recept.

W wyniku nacisku ze strony środowiska lekarskiego, zaniepokojonego zbliżającym się terminem ważności starych druków recept, resort zdrowia postanowił go przesunąć na koniec 2019 roku. Umożliwi to wykorzystanie już wydrukowanych starych formularzy, które pozostały w magazynach. Gdyby straciły ważność 18 kwietnia, musiałyby zostać zniszczone. Aby uniknąć związanych z tym strat finansowych, MZ obiecuje zmienić termin odpowiednim rozporządzeniem, możliwie najszybciej.

Zobacz wideo

E-recepty - już 600 tysięcy wystawionych dokumentów od ubiegłego roku

Trwa proces cyfryzacji dokumentacji medycznej, tzw. projekt e-zdrowie. Ponad 600 tys. e-recept wystawiono dotąd w Polsce w ramach trwającego od ubiegłego roku pilotażu. Od stycznia 2020 roku będzie obowiązek wystawiania wyłącznie e-recept. Początek projektu e-zdrowie to zwolnienia lekarskie wystawiane w formie elektronicznej od zeszłego roku oraz właśnie e-recepty. Od stycznia 2019 roku wszystkie apteki zobowiązane są do podłączenia się do platformy e-zdrowie. W tym systemie rejestrowana jest zarówno e-recepta, jak i recepta papierowa oraz generuje się elektroniczny Dokument Realizacji Recepty. Dokumentacja ma być potem dostępna na osobistym Internetowym Koncie Pacjenta w portalu pacjent.gov.pl.

Na stronie Ministerstwa Zdrowia znajduje się kalendarz wprowadzania cyfrowych usług w ochronie zdrowia, w którym jako ustawowy termin wdrożenia e-recepty w każdej placówce medycznej w Polsce widnieje 31 grudnia 2019 roku. A zatem od 1 stycznia 2020 roku znikną recepty w papierowej formie. Informacje o tym, które apteki realizują e-recepty, znajduje się na stronie mapa.pacjent.gov.pl. Do systemu e-zdrowie sukcesywnie dołączają kolejne placówki. Na początku 2019 roku, jak informuje na swojej stronie Ministerstwo, było w nim zarejestrowanych 97 proc. aptek.

Jakie korzyści dla pacjenta wynikają ze stosowania e-recept?

To, między innymi, możliwość realizowania jednej recepty w kilku aptekach oraz dostęp do historii wystawionych recept. Nie musimy się już martwić, że recepta oraz dawkowanie napisane są nieczytelnie i nie zapamiętamy, jak przyjmować lek. Ponadto osoby przewlekle chore mogą otrzymywać e-receptę elektronicznie, bez konieczności osobistej wizyty u lekarza prowadzącego.

W tej chwili każdy, posiadający konto w portalu Pacjent.gov.pl, po otrzymaniu e-recepty, może zalogować się do swojego konta, np. ze smartfona i pokazać kod kreskowy w aptece. Kod jest skanowany przez farmaceutę i sprzedaż leku jest rejestrowana w systemie. W ten sposób pacjent zrealizuje swoją e-receptę, bez konieczności drukowania jej na papierze. Na swoim Internetowym Koncie Pacjenta osoba taka znajdzie potem informacje o wykupionych lekach, a nawet ulotki dotyczące tych leków i opis dawkowania.

Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, budowanie systemu uporządkowanej dokumentacji medycznej w formie elektronicznej idzie sprawnie i sukcesywnie będzie obejmowało kolejne elementy. Od stycznia 2021 roku elektronicznie będą wystawiane także e-skierowania, a wymiana dokumentacji medycznej odbywać się będzie za pośrednictwem platformy e-zdrowie.

Więcej o: