Od 18 kwietnia papierowe recepty tylko na nowych drukach. Czy stare recepty stracą ważność?

Od 18 kwietnia zaczną obowiązywać nowe druki recept papierowych. Recepty wystawione przed 18 kwietnia są ważne i będą realizowane. Jakie wprowadzono zmiany, o czym warto pamiętać podczas wizyty u lekarza?

Przed rokiem, 18 kwietnia 2018, weszło w życie rozporządzenie dotyczące recept, w tym nowego wzoru druków, na których są wystawiane. Na dostosowanie się do nowych przepisów lekarze mieli rok. W tym czasie mogli zużyć zapasy starych recept i zaopatrzyć się w nowe. Termin ten mija 17 kwietnia 2019 roku. Na czym polega różnica w wyglądzie recept?

Recepty Rp (zwykłe) mają nowy opis rubryki, w której znajduje się podpis osoby wystawiającej receptę. Teraz ten opis brzmi: "Dane i podpis osoby uprawnionej". Ta zmiana oznacza, że tego samego wzoru recepty będą używać zarówno lekarze, jak i upoważnione pielęgniarki oraz położne.

Druga zmiana dotyczy wyglądu recept o kategorii dostępności Rpw, czyli przeznaczonych dla leków psychotropowych. Teraz nie ma już możliwości wpisania na takiej recepcie późniejszego terminu realizacji. Zmiana polega na usunięciu rubryki: "Data realizacji od dnia".

Wzory nowych receptWzory nowych recept aw

Ważne jest, że recepty wystawione przed 18 kwietnia 2019 roku na starych drukach są nadal ważne i mogą być zrealizowane.

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie recept wystawianych w sytuacjach wyjątkowych, która weszła w życie 14 września 2018 roku, mówi ponadto, że recepta, która zawiera wszystkie potrzebne dane, napisana w czytelnej formie, ale na druku innym niż obowiązujący wzór graficzny, jest ważna i może zostać zrealizowana. Chodzi tutaj o recepty, które wystawiane są na drukach w innym rozmiarze lub kształcie niż obowiązujący.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 kwietnia 2018 roku w sprawie recept oraz późniejsza nowelizacja uściśliły zasady ich wystawiania.

 • Rozporządzenie mówi o tym, że aby recepta była ważna i mogła zostać zrealizowana, musi zawierać dane osoby uprawnionej do wystawienia recepty, czyli imię, nazwisko, nr PWZ, oraz - co ważne - tytuł zawodowy (lekarz lub pielęgniarka).
 • Nie ma już natomiast wymogu dotyczącego podawania na recepcie daty całkowitej realizacji recepty.
 • Jeżeli lekarz nie wpisze kodu pocztowego pacjenta, uznaje się ją mimo to za ważną, pod warunkiem, że wpisany jest kod świadczeniodawcy. Podobnie - brak na recepcie bezpośredniego numeru telefonu lekarza nie jest błędem, jeżeli podany został numer telefonu świadczeniodawcy.
 • Wszystkie leki, włącznie z lekami antykoncepcyjnymi, mogą być wypisane na recepcie w ilości wystarczającej na maksymalnie 120 dni.
 • Recepty Rpw, czyli na leki psychotropowe, muszą być wystawione na druku zawierającym minimum dwa kody kreskowe (REGON oraz PWZ).
Więcej o:
Komentarze (11)
Od 18 kwietnia papierowe recepty tylko na nowych drukach. Czy stare recepty stracą ważność?
Zaloguj się
 • pawnap

  Oceniono 12 razy 12

  Recepty Rpw są na leki narkotyczne,a nie psychotropowe. Na psychotropy wystarczy zwykła biała recepta Rp.

 • limanowiak

  Oceniono 7 razy 5

  Czyli tak jak teraz lekarz na prywatnej wizycie wypisywał mi leki na rok z góry już nie będzie możliwe? Może tylko wypisać na cztery miesiące? To znaczy że zamiast raz w roku za wizytę będę musiał co najmniej trzy razy w roku mieć wizyty i za każdą zapłacić?

 • karolina.44

  Oceniono 6 razy 4

  Dokładnie to samo pomyślałam co dr bloger. Szlag mnie trafia na takie reformy. I również to, że dowiaduję się o tym z gazety.pl

 • dr_bloger

  Oceniono 5 razy 3

  I komu potrzebna taka radosna twórczość? Od 30 lat w ten sposób reformujemy służbę zdrowia. Swoją drogą, dlaczego lekarz dowiaduje się takich informacji z publicznych mediów? Od czego są tzw. izby lekarskie?

 • demkel

  Oceniono 2 razy 2

  Zamieszanie zrobione po to, by pielęgniarki mogły wystawiać recepty, mimo ze one bronią się przed tym z całych sił.

 • siwywaldi

  Oceniono 10 razy 2

  Dla mnie powinien być OBOWIĄZEK wystawiania recept drukowanych, jeżeli są one wystawiane w placówce opieki zdrowotnej. Niestety niechlujność lekarzy powoduje, że średnio z co trzecią receptą "wybazgraną" ręcznie MAM PROBLEM podczas realizacji. Bo jak nie błąd, to dawka nie taka jak trzeba lub ilość tabletek w opakowaniu :-(
  "Ręczne" recepty powinny mieć oddzielne druki ścisłego zarachowania, a lekarz powinien mieć prawo wystawiać je wyłącznie podczas wizyt domowych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX