Chodzisz do toalety i zabierasz ze sobą telefon? Jeżeli dbasz o zdrowie, lepiej tego nie rób

Lekarze apelują, aby nie zabierać ze sobą telefonu do toalety. Nieważne, czy jest to publiczne czy nasze własne WC. I nie chodzi tylko o to, że można go niechcący utopić w muszli klozetowej. Na aparacie osadzają się groźne bakterie i zarazki.

Kiedyś w toalecie czytaliśmy gazety. Dziś większość z nas nie rusza się do WC bez smartfona. Ze zdrowotnego punktu widzenia zdecydowanie nie jest to zmiana na lepsze.

Na telefonach komórkowych przenosi się najwięcej drobnoustrojów. A tych w toaletach nie brakuje. Do tego spora część z nich wywołuje choroby, przede wszystkim groźne i bolesne zatrucia układu pokarmowego.

Czy da się przesadzić z myciem rąk? [NaZdrowie]

Doktor Anchita Karmakar w rozmowie z serwisem sbs.com wylicza, że wszelkie szpary w telefonie oraz obudowy czy futerały/pokrowce na niego, zwłaszcza te gumowe, to idealne środowisko dla rozwoju chorobotwórczych bakterii, takich jak np. pałeczki E.coli czy campylobacter.

Nawet jeśli nie używasz telefonu w momencie korzystania z toalety, nadal trzymasz go w ręku, kiedy wchodzisz do niej i z niej wychodzisz. To w zupełności wystarczy, żeby przenieść na niego bakterie, jeśli dotkniesz go przed umyciem rąk

- alarmuje doktor Karmakar.

Mikrobiolog, Dr Susan Whittier, podkreśla również, że zabieranie ze sobą telefonu do toalety, to prawie to samo, co wychodzenie z WC bez umycia rąk. Bardzo często smartfona kładziemy gdzieś w zasięgu ręki, w pobliżu muszli klozetowej. W momencie, gdy spuszczamy wodę, wszelkie zarazki rozpryskują się z niej nawet na dwa metry. Tym samym lądują na wszystkim, co jest w pobliżu, w tym m.in. również na telefonie. Dlatego tak ważne jest, aby opuszczać deskę przed spuszczeniem wody, a nie dopiero po.

Gdzie jeszcze nie korzystać z telefonu?

Naukowcy podkreślają, że WC to nie jedyne miejsce, w którym lepiej unikać korzystania ze smartfonów. Nie powinniśmy przeglądać telefonu i jednocześnie spożywać posiłków. Nieważne, czy chodzi o własną kuchnię, jadalnię czy też o publiczne miejsce. W ten sposób bakterie z telefonu bardzo łatwo mogą przedostać się do naszych ust.

Więcej o:
Komentarze (48)
Chodzisz do toalety i zabierasz ze sobą telefon? Jeżeli dbasz o zdrowie, lepiej tego nie rób
Zaloguj się
 • nietyp

  Oceniono 21 razy 15

  Pewnie, że zabieram... Żona tylko czeka na taką okazję!!! A później rozwód z orzeczeniem mojej winy... Nie, dziękuję! postoję...

 • this.man

  Oceniono 14 razy 14

  Z przeprowadzonych kiedyś badań wynika, że więcej niebezpiecznych bakterii niż na deskach sedesowych publicznych toalet, znajduje się na ... rączkach wózków sklepowych. Miłych zakupów.:)

 • drdr2

  Oceniono 12 razy 10

  Unikanie bakterii to nienabywanie odporności

 • haha-to-ja

  Oceniono 10 razy 10

  Brzmi jak dobrze wytargetowana porada pod czytelniczki i autorki "stylu życia".

 • rmiechowicz

  Oceniono 11 razy 9

  Bakterie w toalecie są korzystne.Trzeba o nie dbać i nie używać do jej mycia środków bakteriobójczych.
  Wie to każda osoba posiadająca przydomowa oczyszczalnię ścieków.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX