Myślisz, że umiesz myć ręce? Kłamiesz albo jesteś wśród 5 proc. osób, które według naukowców robią to dobrze

Nie ma chyba codziennej czynności, której naukowcy nie wzięliby na warsztat. Badacze z University of Michigan postanowili na przykład przyjrzeć się temu, czy prawidłowo myjemy ręce. Okazuje się, że aż 95 proc. osób robi to źle.

Co to właściwie znaczy "źle myć ręce"? Wyjaśnień jest wiele, ale głównym kryterium oceny według naukowców z Univeristy of Michigan jest czas trwania tej czynności. Żeby mycie faktycznie było skuteczne, czyli spłukało z naszych dłoni brud i szkodliwe bakterie, musi trwać co najmniej 15 do 20 sekund.

Tymczasem - na podstawie obserwacji nawyków 3749 osób - badacze obliczyli, że 95 proc. robi to krócej - średnio zaledwie przez 6 sekund. Co gorsza, aż 10 proc. nie myje rąk wcale, a kolejne 33 proc. nie używa do tego mydła.

A ono, oprócz wody i czasu, to kluczowy "składnik" dokładnego i przede wszystkim skutecznego mycia, bo znacząco ułatwia spłukanie wszelkich zanieczyszczeń i bakterii z rąk. I na tym właśnie polega ich mycie - nie na tym, że mydło zabija bakterie czy wirusy. Dlatego w tej czynności nie ma znaczenia temperatura wody - chyba, że używalibyśmy do tego wrzątku. 

Czy zęby trzeba myć po każdym posiłku? [NaZdrowie]

Z obserwacji naukowców, które prowadzili w miejscach publicznych - na uczelni, w pubach, restauracjach i innych lokalizacjach z ogólnodostępną łazienką, wynika, że większe pojęcie o podstawowej higienie mają kobiety.

Panowie mają problem

Aż 15 proc. mężczyzn w ogóle nie myje rąk po wyjściu z toalety, w porównaniu do 7 proc. kobiet. Do tego, tylko połowa panów używa mydła. Wśród pań cieszy się ono zdecydowanie większym zainteresowaniem - standardowo sięga po nie 78 proc. z nich.

Nie jest specjalnym zaskoczeniem, że ludzie ogółem mniej chętnie myją ręce, jeśli zlew, który mają do dyspozycji, jest brudny. Ciekawostką może być natomiast fakt, że obserwowani chętniej i częściej myli ręce w pierwszej połowie dnia.

Kierujący badaniami prof. Carl Borchgrevink tłumaczy to tym, że wieczorem i po pracy ludzie, którzy wychodzą z domu - na przykład na kolację czy do baru, są "bardziej zrelaksowani" i przestają sobie zaprzątać głowę takimi kwestiami, jak mycie rąk.

"Przypominajka", która działa

Dla dbających o higienę pewnym pocieszeniem może być ostatnia konkluzja, którą ze swoich obserwacji wynieśli badacze. Okazuje się, że, jeśli w toalecie jest znak przypominający o myciu rąk, ludzie faktycznie częściej i chętniej to robią.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (7)
Myślisz, że umiesz myć ręce? Kłamiesz albo jesteś wśród 5 proc. osób, które według naukowców robią to dobrze
Zaloguj się
 • rasta-mw

  Oceniono 12 razy 10

  Co ciekawe istotniejsze dla zdrowia naszego "wacka" jest umycie rąk PRZED sikaniem, niż po.

 • zyxiryxi ciachmach

  Oceniono 9 razy 7

  te artykuliki typu "kłamiesz" są tak głupawe , że nawet "autorzy" wstydzą się je podpisywać typu JM

 • prinsik

  Oceniono 4 razy 2

  Zawsze śmieszy mnie w publicznych WC jak bardzo często po sra… ktoś wychodzi i myje ręce tzn. puszcza wodę (bez mydla) i przez chwile się nią ochładza, bo co innego robi.

 • wiesenblum

  Oceniono 6 razy 0

  Zatrudnijcie kogoś wystarczająco wykształconego, żebym był Wam w stanie sprawdzać i korygować te tytuły, bo na głupich wychodzicie. Zanim zatrudnicie, w ramach samo-dokształcania, proponuję zacząć od zapoznania się z definicją kłamstwa.

 • marg-o123

  Oceniono 10 razy 0

  Naprawdę kłamię? A może nie wiem jak myje się prawidłowo i jestem przekonana, że dobrze to robię? Coraz większa żenada droga gazeto!!! Przy okazji: na stronach konkretnych miast (przynajmniej z Płocka), żeby przeczytać artykuł życzycie sobie wykupić prenumeratę... Ok, nie wykupię, bo takich wypocin nie da się czytać... Ale żeby ŻYCZYĆ SOBIE WYKUPIENIA PRENUMERATY, ŻEBY DOWIEDZIEĆ SIĘ JAK POMÓC MATCE, KTÓRA CHCE SPROWADZIĆ CIAŁO SYNA NA UKRAINĘ (DLA PRZYPOMNIENIA CHŁOPAK ZAGINĄŁ W OKOLICACH SIERPCA I TAM TEŻ ZNALEZIONO JEGO CIAŁO) TO JUŻ CHAMSTWO!!!!!!!!!!!

 • michalcosieskichal

  Oceniono 20 razy -2

  serio? Kłamię!? Nic innego nie przychodzi do głowy, tylko od razu kłamstwo?
  Ja za to doskonale wiem kto kłamie - ty autorze tej wymiociny, uważając się za dziennikarza

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX