Co to właściwie znaczy "źle myć ręce"? Wyjaśnień jest wiele, ale głównym kryterium oceny według naukowców z Univeristy of Michigan jest czas trwania tej czynności. Żeby mycie faktycznie było skuteczne, czyli spłukało z naszych dłoni brud i szkodliwe bakterie, musi trwać co najmniej 15 do 20 sekund.
Tymczasem - na podstawie obserwacji nawyków 3749 osób - badacze obliczyli, że 95 proc. robi to krócej - średnio zaledwie przez 6 sekund. Co gorsza, aż 10 proc. nie myje rąk wcale, a kolejne 33 proc. nie używa do tego mydła.
A ono, oprócz wody i czasu, to kluczowy "składnik" dokładnego i przede wszystkim skutecznego mycia, bo znacząco ułatwia spłukanie wszelkich zanieczyszczeń i bakterii z rąk. I na tym właśnie polega ich mycie - nie na tym, że mydło zabija bakterie czy wirusy. Dlatego w tej czynności nie ma znaczenia temperatura wody - chyba, że używalibyśmy do tego wrzątku.
Z obserwacji naukowców, które prowadzili w miejscach publicznych - na uczelni, w pubach, restauracjach i innych lokalizacjach z ogólnodostępną łazienką, wynika, że większe pojęcie o podstawowej higienie mają kobiety.
Aż 15 proc. mężczyzn w ogóle nie myje rąk po wyjściu z toalety, w porównaniu do 7 proc. kobiet. Do tego, tylko połowa panów używa mydła. Wśród pań cieszy się ono zdecydowanie większym zainteresowaniem - standardowo sięga po nie 78 proc. z nich.
Nie jest specjalnym zaskoczeniem, że ludzie ogółem mniej chętnie myją ręce, jeśli zlew, który mają do dyspozycji, jest brudny. Ciekawostką może być natomiast fakt, że obserwowani chętniej i częściej myli ręce w pierwszej połowie dnia.
Kierujący badaniami prof. Carl Borchgrevink tłumaczy to tym, że wieczorem i po pracy ludzie, którzy wychodzą z domu - na przykład na kolację czy do baru, są "bardziej zrelaksowani" i przestają sobie zaprzątać głowę takimi kwestiami, jak mycie rąk.
Dla dbających o higienę pewnym pocieszeniem może być ostatnia konkluzja, którą ze swoich obserwacji wynieśli badacze. Okazuje się, że, jeśli w toalecie jest znak przypominający o myciu rąk, ludzie faktycznie częściej i chętniej to robią.
Zobacz też: