"Nowa nadzieja" dla chorych na glejaka. Dostają szczepionkę z fragmentami guza, która wydłuża im życie

Glejak wielopostaciowy to najczęściej występujący nowotwór złośliwy mózgu. Jest bardzo agresywny. Zwykle "daje" chorym najwyżej kilkanaście miesięcy życia. Okazuje się jednak, że jest szczepionka, która pomaga wydłużyć ten czas.

Glejak wielopostaciowy to bardzo agresywny i zarazem najczęściej występujący nowotwór mózgu, który klasyfikuje się jako glejaka o IV stopniu złośliwości. To oznacza, kolokwialnie mówiąc, że gorzej być nie może.

Można go leczyć farmakologicznie, chemioterapią czy operacyjnie (w zależności od przypadku), ale jest to trudne, a rokowania dla chorych i tak są złe. Ci, którzy zostali poddani operacji usunięcia glejaka, żyją po niej maksymalnie jeszcze przez 17 miesięcy.

To zaledwie niecałe półtora roku, dlatego każdy kolejny miesiąc "wydarty" chorobie jest na wagę złota. Dlatego szczepionka o nazwie DCVax®-L, która została już przetestowana na pierwszych pacjentach, jest wielką nadzieją onkologii.

Czy szczepionki wywołują autyzm? [NaZdrowie]

W teście wzięło udział 331 cierpiących na glejaka wielopostaciowego, z czego szczepionkę zaaplikowano 232 z nich. Reszta dostała placebo, a oprócz tego wszyscy otrzymali standardową opiekę zdrowotną, którą otacza się chorych na ten typ nowotworu.

"Nad wyraz obiecujące" wyniki

Wstępne wyniki eksperymentu, opublikowane w czasopiśmie Journal of Translational Medicine, okazały się "nad wyraz obiecujące". Ochotnicy, którzy brali udział w badaniu, przeżyli średnio ponad 23 miesiące (prawie dwa lata) po operacji usunięcia glejaka, a aż 100 z nich dożyło 40,5 miesięcy, czyli niemal trzy i pół roku. Jednej z osób udało się przeżyć aż 7 lat.

Mimo że na ostateczne rezultaty trzeba będzie jeszcze poczekać, szczepionka już wzbudziła duży entuzjazm wśród specjalistów. W rozmowie z BBC profesor neurochirurgii z londyńskiego King's College Hospital, Keyoumars Ashkan, nazywa ją "nową nadzieją". - Choć na finalny werdykt nadejdzie czas, kiedy będą dostępne już wszystkie dane, ta publikacja (w Journal of Translational Medicine - przyp.red) wskazuje na znaczący przełom w leczeniu pacjentów z glejakiem - komentuje.

- Ostrożny optymizm jest mile widziany w sytuacji, w której tak długo dominowały choroba i cierpienie - dodaje. Jego opinię podziela dr David Jenkinson z fundacji Brain Tumour Charity. - Wyniki badań jawią się jako nad wyraz obiecujące dla społeczności pacjentów, którym od dekad dawano niewielką nadzieję na przeżycie - mówi.

Zabójcza mieszanka

Na czym polega działanie DCVax®-L? Do jej stworzenia wykorzystuje się kombinację komórek dendrytycznych (rodzaj komórek odpornościowych) pobranych od pacjenta i próbki jego własnego guza. Następnie taką mieszankę wstrzykuje mu się w ramię jak standardową szczepionkę. Aktywizuje ona układ immunologiczny chorego i sprawia, że zaczyna "dostrzegać" glejaka i go atakować.

Źródło: BBC, Journal of Translational Medicine.

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (9)
"Nowa nadzieja" dla chorych na glejaka. Dostają szczepionkę z fragmentami guza, która wydłuża im życie
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 20 razy 10

  Suweren pluje na cały Zachód i złe koncerny farmaceutyczne - a jak zachoruje to pędzi do szpitala żeby skorzystać z ich leków i technologii ...

 • archieil

  Oceniono 3 razy 3

  wiecie co...

  te wasze trole wyzdychają jak tylko dzieciaki nauczą się /ignore używać.

 • koenzymq10

  Oceniono 4 razy 0

  A jak tam Kaczyńskiego chemioterapia? Bo na raka trzustki nie ma na razie skutecznego leku, a przezywalność 2-letnia wynosi 5%.

 • Michał W.

  Oceniono 4 razy -2

  Tylko nie jestem pewien czy przdłużanie wegetacji z glejakiem jest dobre dla pacjenta i rodziny. Trudny temat. Może przy wczesnym wykryciu?

 • koenzymq10

  Oceniono 7 razy -3

  Jeśli wydłużenie z 17 m-cy do 23 m-cy jest rewolucją, to ja dziękuję, wybieram eutanazję. taniej. piszę to ja, który prowadzi badania naukowe na nowotworach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX