Glejak wielopostaciowy to bardzo agresywny i zarazem najczęściej występujący nowotwór mózgu, który klasyfikuje się jako glejaka o IV stopniu złośliwości. To oznacza, kolokwialnie mówiąc, że gorzej być nie może.
Można go leczyć farmakologicznie, chemioterapią czy operacyjnie (w zależności od przypadku), ale jest to trudne, a rokowania dla chorych i tak są złe. Ci, którzy zostali poddani operacji usunięcia glejaka, żyją po niej maksymalnie jeszcze przez 17 miesięcy.
To zaledwie niecałe półtora roku, dlatego każdy kolejny miesiąc "wydarty" chorobie jest na wagę złota. Dlatego szczepionka o nazwie DCVax®-L, która została już przetestowana na pierwszych pacjentach, jest wielką nadzieją onkologii.
W teście wzięło udział 331 cierpiących na glejaka wielopostaciowego, z czego szczepionkę zaaplikowano 232 z nich. Reszta dostała placebo, a oprócz tego wszyscy otrzymali standardową opiekę zdrowotną, którą otacza się chorych na ten typ nowotworu.
Wstępne wyniki eksperymentu, opublikowane w czasopiśmie Journal of Translational Medicine, okazały się "nad wyraz obiecujące". Ochotnicy, którzy brali udział w badaniu, przeżyli średnio ponad 23 miesiące (prawie dwa lata) po operacji usunięcia glejaka, a aż 100 z nich dożyło 40,5 miesięcy, czyli niemal trzy i pół roku. Jednej z osób udało się przeżyć aż 7 lat.
Mimo że na ostateczne rezultaty trzeba będzie jeszcze poczekać, szczepionka już wzbudziła duży entuzjazm wśród specjalistów. W rozmowie z BBC profesor neurochirurgii z londyńskiego King's College Hospital, Keyoumars Ashkan, nazywa ją "nową nadzieją". - Choć na finalny werdykt nadejdzie czas, kiedy będą dostępne już wszystkie dane, ta publikacja (w Journal of Translational Medicine - przyp.red) wskazuje na znaczący przełom w leczeniu pacjentów z glejakiem - komentuje.
- Ostrożny optymizm jest mile widziany w sytuacji, w której tak długo dominowały choroba i cierpienie - dodaje. Jego opinię podziela dr David Jenkinson z fundacji Brain Tumour Charity. - Wyniki badań jawią się jako nad wyraz obiecujące dla społeczności pacjentów, którym od dekad dawano niewielką nadzieję na przeżycie - mówi.
Na czym polega działanie DCVax®-L? Do jej stworzenia wykorzystuje się kombinację komórek dendrytycznych (rodzaj komórek odpornościowych) pobranych od pacjenta i próbki jego własnego guza. Następnie taką mieszankę wstrzykuje mu się w ramię jak standardową szczepionkę. Aktywizuje ona układ immunologiczny chorego i sprawia, że zaczyna "dostrzegać" glejaka i go atakować.
Źródło: BBC, Journal of Translational Medicine.
Zobacz też: