Udawała, że ma raka i zrobiła z tego biznes. Teraz sporo zapłaci

Australijska blogerka Belle Gibson została ukarana wysoką grzywną za oszukiwanie opinii publicznej. Kobieta utrzymywała, że wyleczyła nowotwór mózgu metodami medycyny alternatywnej.

Belle Gibson ukarano grzywną w wysokości 410 tysięcy dolarów australijskich (czyli prawie 1,2 miliona złotych). Została uznana winną za pięciokrotne pogwałcenie praw konsumenckich.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Lukratywne kłamstwa

Kobieta postanowiła zarabiać na swoim oszustwie. Twierdziła, że udało jej się pokonać guza mózgu "niekonwencjonalnymi" sposobami (przede wszystkim dietą). Kłamstwo przekuła w biznes - sprzedała książkę kulinarną (w której promowała "zdrową", antynowotworową dietę bezglutenową, bezmleczną i bezzbożową) oraz wypuściła aplikację z przepisami.

"Charytatywne" przekręty

Gibson utrzymywała, że część zysków ze sprzedaży przekaże na cele charytatywne - między innymi dla chorego na guza mózgu dziecka. Okazało się, iż żadne pieniądze nie zostały przekazane na ten cel. Tymczasem właśnie charytatywnym charakterem akcji zachęcała klientów do kupna swoich produktów.

Belle Gibson nie stawiła się na ogłoszeniu wyroku, nie ustosunkowała do dowodów świadczących na swoją niekorzyść, nie dostarczyła też żadnych na swoją obronę. Do tego, że nowotwór był jedynie jej wymysłem, przyznała się w wywiadzie dla "Women's Weekly" w 2016 roku.

Podwójna szkoda

Gibson twierdziła, że wyleczyła nowotwór medycyną ajurwedyjską, terapią tlenową oraz dietą bezcukrową i bezglutenową. Prawda jest taka, że żadna z tych metod nie miałaby szans w starciu z rakiem. Szkoda wyrządzona przez Gibson była zatem podwójna; nie dość, że zarabiała na oszustwie, to jeszcze rozpowszechniała pogląd o skuteczności terapii przeciwnowotworowych, które nie mają poparcia w nauce.

To także może cię zainteresować:

Czy amigdalina leczy raka? [NaZdrowie]

Źródło: BBC, The Guardian, tvn24

Więcej o:
Komentarze (37)
Blogerka Belle Gibson udawała, że ma raka i zrobiła z tego biznes. Teraz sporo zapłaci
Zaloguj się
 • tim7

  Oceniono 70 razy 52

  Phi... Amatorka. Nasz grzyb z Boshaborą nie taki kit potrafi wcisnąć, i przy pełnym wsparciu organów państwowych...

 • gibbonzlodzi

  Oceniono 37 razy 27

  W Wolsce taki biznes istnieje od 966 roku, notabene na niemieckiej licencji i nikt z prowodyrów tego procederu nie ucierpiał do dziś.
  Ba... zstępni czerpią z tego niebywałe profity, bardzo często sute, państwowe.

 • captain_planet

  Oceniono 20 razy 14

  A taki Bashobora na legalu wynajmuje co jakiś Stadion Narodowy i trzepie kasiorkę na ściemnianiu o uzdrowieniach.

 • prinsik

  Oceniono 24 razy 12

  Wyjątkowa obrzydliwa suka.
  Może rak się jeszcze jej odpłaci.

 • raddy

  Oceniono 11 razy 9

  Na pewno wyhodowała sobie stado wyznawców, którzy nie uwierzą w winę ich guru i zaraz ogłoszą spisek koncernów farmaceutycznych. Głupich nie sieją.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX