GIF ogłasza: serie tabletek antykoncepcyjnych i dla alergików wycofane z obrotu w całym kraju

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje o wycofaniu z obrotu sześciu serii tabletek antykoncepcyjnych oraz czterech serii popularnego leku dla alergików. Decyzja została podjęta na wniosek producentów.

Z aptek w całym kraju znikają opakowania pigułek hormonalnych Symonette i leku na alergię Ketotifen WZF. Komunikaty na ten temat można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, który jest odpowiedzialny za decyzję o wycofaniu z obrotu obu leków.

Symonette to jednoskładnikowe pigułki z dezogestrelem. Dzięki temu, że nie zawierają innych hormonów, mogą być stosowane przez kobiety nietolerujące estrogenów oraz te, które karmią piersią.

Czy wapno leczy objawy alergii? [NaZdrowie]

Decyzja o ich wycofaniu została podjęta na wniosek producenta (Symphar Sp. z o.o.) "w związku z uzyskaniem wyniku poza specyfikacją dla jednej z badanych serii".

W przypadku tabletek Symonette, problem dotyczy serii o następujących numerach:

  • numer serii: 5DX058AB, data ważności: 02.2018,
  • numer serii: 5DX060AB, data ważności: 02.2018,
  • numer serii: 5DX061AA, data ważności: 04.2018,
  • numer serii: 5DX141AC, data ważności: 08.2018,
  • numer serii: 5DX174AE, data ważności: 11.2018,
  • numer serii: 6DX001AC, data ważności: 01.2019.

Pigułki antykoncepcyjne SymonettePigułki antykoncepcyjne Symonette Fot. Materiały promocyjne producenta/Symphar Sp. z o.o.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Natomiast Ketotifen WZF to lek przeciwhistaminowy w formie tabletek o działaniu przeciwalergicznym. Zgodnie z informacjami podawanymi na ulotce, środek jest stosowany w zapobieganiu astmie oskrzelowej oraz w leczeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i alergicznego zapalenia spojówek.

Tym razem o wycofaniu preparatu z obrotu również zadecydował wniosek producenta (firmy Polfa Warszawa), który odkrył, że produkt "nie spełnia wymagań specyfikacji jakościowej w deklarowanym okresie ważności". W związku z tym z aptek znikają następujące serie Ketotifenu WZF:

numer serii: 01LF0616, data ważności: 06.2021,
numer serii: 01LF1216, data ważności: 12.2021,
numer serii: 01LF0317, data ważności: 03.2022,
numer serii: 01LF0617, data ważności: 03.2022.

Oba leki są dostępne wyłącznie na receptę. Inspektorat nie podaje informacji na temat tego, czy ich stosowanie stanowi zagrożenie dla zdrowia, więc poprosiliśmy jego przedstawicieli o komentarz w tej sprawie. Czekamy na odpowiedź.

Decyzje o wycofaniu leków z aptek są jednak stosunkowo częste, bo wszystkie tego typu produkty muszą bezwzględnie spełniać bardzo rygorystyczne i ściśle określone w specyfikacji normy. 

Zobacz też:

Więcej o: