Chondromalacja rzepki (kolana): przyczyny, objawy, leczenie

Chondromalacja rzepki - to po prostu jej rozmiękanie. Rzepka powinna być sprężysta, a jednocześnie twarda, natomiast w wyniku rozmiękania nie jest w stanie utrzymać obciążenia. Głównym objawem chondromalacji rzepki jest mocny ból w kolanie.

Chondromalacja rzepki polega na tym, że rzepka nie jest w stanie utrzymać w prawidłowy sposób danego jej obciążenia, dlatego musi je przenosić na kolejne, głębsze warstwy. Ponieważ kolejne warstwy są już unerwione, pojawia się spory ból. W tym czasie tworzy się także stan zapalny.

Chondromalacja – objawy

Główny objawem chondromalacji jest spory ból w kolanie. Pojawia się on coraz częściej, a kolano co jakiś czas sztywnieje. Zauważalne jest także opuchnięcie stawu kolanowego. Podczas zginania kolana można usłyszeć nieprzyjemne trzeszczenie, które jest wynikiem tarcia nierównej powierzchni stawowej rzepki. Takie objawy są zauważalne najczęściej u młodych ludzi, natomiast u dzieci schorzenie w zasadzie nigdy się nie pojawia.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Przyczyny wystąpienia chondromalacji

Powodem wystąpienia chondromalacji może być:

  • nieprawidłowe umiejscowienie rzepki
  • nacisk na rzepkę spowodowany zbyt dużą aktywnością, jaka spoczywa na kości udowej
  • płaskostopie
  • słabość mięśni, jakie znajdują się wokół kolana
  • koślawość kolan
     

Kolano to bardzo ważna część układu kostnego, ponieważ od niego zależy niesienie ciężaru ciała. Dlatego też bardzo istotne jest, aby wszelkie bóle, jakie w kolanie się pojawią, natychmiast były konsultowane z lekarzem. Ważne jest też, aby po prostu zwracać uwagę na pracę kolana i kości udowej. Dzięki temu można ograniczyć ewentualne przeciążenia. Konsultacja z lekarzem także jest potrzebna, aby nie dopuścić do ewentualnego pogorszenia stanu kolana, czyli do wysięków i wyrośli kostnych.

Rozpoznanie chondromalacji jest możliwe dzięki badaniu artroskopowemu, czyli wprowadzeniu do wnętrza stawu metalowej rury, pozwalającej oglądać wnętrze.

Leczenie chondromalacji

Kiedy chondromalacja kolana faktycznie zostanie stwierdzona, konieczne jest umożliwienie odpoczynku kolanu, a przede wszystkim rzepce. Oprócz wspierania odpoczynku przyda się jeszcze specjalne zabezpieczenie kolana przez użycie stabilizatora – nosi się go przez ok. 3 tygodnie. Nie sposób nie wspomnieć o tym, że konieczne są również odpowiednie ćwiczenia – szczególnie te wzmacniające mięsień czworogłowy uda. A jeśli ból jest na tyle trudny do zniesienia, że nie da się go pozbyć przez stosowanie takich zabiegów, to konieczne staje się wykonanie operacji.

Aby natomiast uchronić się przed wystąpieniem tego rodzaju schorzenia, konieczne jest wykonywanie dokładnej rozgrzewki przed jakimkolwiek większym wysiłkiem fizycznym. Poza tym uprawianie jakiegokolwiek sportu wymaga wcześniejszego przygotowania – bez niego można narazić się na kontuzje. A kiedy już raz dojdzie do urazu rzepki, dobrze jest przy każdym wysiłku zakładać stabilizator stawu kolanowego, aby można było odciążyć stawy.

Aby zapewnić sobie wygodne poruszanie się bez bólów, konieczne staje się zadbanie o stawy – zwłaszcza, jeśli chodzi o staw kolanowy i rzepkę. To ona pozwala na trzymanie ciężaru ciała, dlatego wszelkie jej uszkodzenia czy schorzenia sprawią, że poruszanie się będzie utrudnione.

Więcej o: