Trzeci migdał u dziecka: czy usuwać?

Trzeci migdał to skupisko tkanki chłonnej, które należy poddać leczeniu albo usunięciu w przypadku, gdy zaczyna sprawiać problemy (np. z oddychaniem). Z podjęciem leczenia nie należy zwlekać, a konsultację lekarską odbyć jak najszybciej, aby dziecko nie musiało mierzyć się z poważnymi kłopotami.

Trzeci migdał to dość popularne określenie, które dotyczy większej ilości tkanki chłonnej, jaka gromadzi się w górnej części gardła, za języczkiem. Według natury powinien się powiększać od ok. 6.-8. tygodnia życia i rosnąć aż do urodzenia, a po 8. roku życia powinien zacząć zanikać. Kiedy okazuje się, że trzeci migdał u dziecka jest ciągle pod wpływem działania bakterii i wirusów, może dojść do jego nadmiernego rozrośnięcia się. Często dzieje się tak, gdy dziecko trafia tam, gdzie znajduje się dużo wirusów i bakterii – żłobki, przedszkola. Są również takie przypadki, gdy dzieci już od urodzenia mają przerośnięty trzeci migdał. 

Kiedy dochodzi do rozrośnięcia się trzeciego migdałka, dziecko może mieć trudności z oddychaniem. Ponieważ otwory tylnej części nosa zostają zwężone, okazuje się, że oddychanie przez nos jest w dużym stopniu utrudnione. Przytkane zostają także trąbki słuchowe, przez co pojawiają się jeszcze problemy ze słuchem i częste zapalenia uszu. 

Migdałki [ANATOMIA CZŁOWIEKA]

Trzeci migdal - dolegliwości u dziecka

Trzeci migdał może skutkować długotrwałym katarem, tzw. gapowatym wyrazem twarzy (spowodowany koniecznością oddychania przez usta). To z kolei może prowadzić do wad zgryzu. Nic dziwnego, że w nocy dziecko głośno chrapie i poci się. Może się też zdarzyć, że dojdzie do bezdechu, a to z kolei będzie skutkowało niedokrwieniem mózgu i serca, co stanowi już większe zagrożenie. Ponieważ dochodzą do tego bóle głowy, dziecko może mieć kłopoty w szkole. Problemem okazują się także infekcje uszu, które często przechodzą w ciągle nawracające zapalenia.

Trzeci migdał - czy usuwać?

Jeśli rodzic zauważa po objawach, że dziecko może mieć przerośnięty trzeci migdał, wówczas koniecznością jest wizyta u laryngologa. Trzeciego migdała nie można zobaczyć gołym okiem. Niezbędne jest zastosowanie specjalnych narzędzi zakończonych lusterkiem albo kamerą.

Lekarz po stwierdzeniu przypadłości może wybrać kilka sposobów leczenia. Pierwszym, najprostszym jest leczenie farmakologiczne, które wzmacniania system odpornościowy organizmu. Można też podjąć leczenie przeciwzapalne. 

Kolejnym sposobem leczenia jest zabieg chirurgiczny. Przypadki skłaniające do usunięcia trzeciego migdałka muszą być konkretnie uzasadnione. Zabieg jest koniecznością na przykład wówczas, jeśli okazuje się, że w nocy dziecko miewa bezdechy, bo jest to szczególnie niebezpieczne dla jego życia i zdrowia. Zabieg wycięcia trzeciego migdała nie jest trudny. Trwa ok. 15-20 minut, a po narkozie dziecko wybudza się w ciągu ok. 3 godzin, po czym może udać się do domu. Jeśli rodzice zdecydują się na zabieg w prywatnej klinice, będą musieli zapłacić kilka tysięcy złotych. 

Przerośnięty trzeci migdał to dolegliwość, które koniecznie trzeba poddać leczeniu. Nie zawsze konieczny jest zabieg.
 

Więcej o: