Przełom w medycynie: zamiast tomografii proste badanie krwi. Amerykanie już dopuścili je do użytku

Amerykańska Agencja Żywności i Leków dopuściła do użytku badania krwi, które w wielu przypadkach mogą zastąpić tomografię. Prosty test z niemal stuprocentową skutecznością wskazuje, czy u pacjenta doszło do wstrząśnienia mózgu.

Kiedy dochodzi do wstrząśnienia mózgu, zaczyna on uwalniać do krwi dwa białka - UCH-L1 i GFAP. Bazując na tej wiedzy specjaliści z Banyan Biomarkers opracowali prosty test, który pozwala wykryć ich podwyższony poziom. Można go zaobserwować już 15-20 minut po nastąpieniu urazu, więc badanie pomaga postawić naprawdę szybką diagnozę. 

I wiarygodną. Skuteczność Brain Trauma Indicator, bo tak nazywa się nowatorski test, jest bowiem określana na 97.5 proc. w wykrywaniu wstrząśnienia mózgu i 99.6 proc. w jego wykluczaniu. 

Czy badanie żywej kropli krwi ma sens? [NaZdrowie]

Tomografia jest obecnie najpowszechniej stosowana w diagnostyce. To metoda kosztowna i zdecydowanie mniej bezpieczna dla zdrowia (naraża pacjenta na negatywne działanie promieni rentgenowskich). Okazuje się, że nawet 90 proc. pacjentów z podejrzeniem wstrząśnienia jednak nie ma urazu, więc badanie krwi jako metoda mniej inwazyjna i równie skuteczna jest po prostu lepsza.

Szybko, skutecznie, tanio

Test jest przełomowym odkryciem również dlatego, że pozwoli znacząco zmniejszyć wydatki przychodniom i szpitalom. CNN podaje, że tomografia w USA kosztuje od 800 do 1500 dolarów (ok. 2660-5000 zł), a Brain Trauma Indicator jest wyceniany na 150 dolarów (ok. 500 zł). 

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Szybkość, skuteczność i cena badania opracowanego przez ekspertów z Banyan Biomarkers skłoniła amerykańską Agencję Żywności i Leków do wydania zgody na jego stosowanie w tamtejszych placówkach medycznych. Organizacja liczy, że dzięki niemu nawet jedna trzecia pacjentów uniknie niepotrzebnej tomografii.

Na razie badania krwi wykrywające wstrząśnienie mózgu będą wykonywane na terenie Stanów Zjednoczonych oraz zagranicznych placówek i baz militarnych należących do USA. Nie ma jeszcze informacji, czy i kiedy test trafi do Polski. 

Zobacz też:

Więcej o:
Komentarze (37)
Przełom w medycynie: zamiast tomografii proste badanie krwi. Amerykanie już dopuścili je do użytku
Zaloguj się
 • kzet69

  Oceniono 23 razy 21

  Przepraszam że się szanownego redaktora zapytam, w jaki to niby sposób można tomograficznie zdiagnozować wstrząśnienie mózgu? Może zamiast napisać głupotę lepiej pogadać z jakimś lekarzem z SOR w jakim celu przy urazach głowy wykonuje się TK?

 • sainte_nitouche

  Oceniono 25 razy 19

  Test nie wykryje ewentualnych innych skutkow urazu glowy - krwiakow. stłuczeń mózgu, pęknięć kości czaszki etc. Opierając się tylko na badaniu krwi można przegapić niebezpieczeństwo.

 • ulcus.rodens

  Oceniono 11 razy 11

  Tomografia nie służy do rozpoznania wstrząśnienia ale do wykluczenia stłuczeń mózgu, krwiaków przymózgowych. Wstrząśnienie rozpoznaje się na podstawie objawów klinicznych. Prawdopodobnie artykuł został nieprecyzyjnie napisany/przetłumaczony bo zastosowanie takiego testu będzie nieco inne: ujemny wynik -> nie robimy tomografii, dodatni -> robimy

 • pan.szklanka

  Oceniono 16 razy 10

  U nas to się nie przyjmie.
  Suweren nie jest narażony na wstrząsienia mózgów.

 • strzykwa5

  Oceniono 2 razy 0

  W Polsce tomografia jest tańsza niż w USA proste badanie krwi. Tak że ten temat nas nie dotyczy.

 • bkowa

  Oceniono 1 raz -1

  a te hamerykany takie glupie

 • jan.go

  Oceniono 9 razy -1

  500 zł ? no nie wiem u nas CT głowy to cena ok 200 zł a niewątpliwie jeszcze czegoś więcej można się dowiedzieć do tego w odróżnieniu od USA u nas nie szafuje się tego typu badaniami

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX