Rozstanie nigdy nie jest łatwym momentem. I nie jest ważne, czy to my zostaliśmy porzuceni, czy też sami porzuciliśmy kiedyś ukochaną osobę. Złamane serce oddziałuje na nas nie tylko w sposób duchowy, gdy czujemy żal, smutek, rozgoryczenie albo złość, wręcz wściekłość. Może również oddziaływać na nasze samopoczucie w sensie jak najbardziej fizycznym.
Ból odczuwany po rozstaniu może wręcz przypominać zawał. Wszystkie negatywne emocje bardzo źle wpływają bowiem na ciało ludzkie i powodują obniżenie odporności. Gdy ciało cierpi, psychika cierpi jeszcze bardziej - i koło się zamyka. Wszystkie objawy, jakie zdefiniowano jako związane z porzuceniem, noszą miano zespołu złamanego serca. Inna nazwa tej jednostki chorobowej to takotsubo bądź zespół takotsubo. Brzmi tajemniczo, prawda? Nazwa jest rzeczywiście oryginalna, ponieważ choroba ta została jako pierwsza opisana przez lekarza pochodzącego z Japonii - Hikaru Soto.
Główne objawy zespołu takotsubo to:
Może dojść także do zatrzymania krążenia w mechanizmie migotania komór. Z tego względu tej jednostki chorobowej nie wolno lekceważyć.
Oczywiście, ból po rozstaniu utrzymuje się u różnych ludzi z różną długością - jedni potrafią sobie z tym poradzić szybciej, a inni wolniej. Z pewnością dużą rolę odgrywa tu siła psychiczna danej osoby, ale także i zdobyte doświadczenie. Wiele zależy również od sytuacji w jakiej doszło do rozstania - przecież niekoniecznie musi tu chodzić o porzucenie, czy też rozwód, ale także i o śmierć kogoś bliskiego, na przykład na skutek nagłego, tragicznego wypadu.
Pierwsze dni są najtrudniejsze i wymagają wsparcia innych, bliskich osób, choć są i takie osoby, które wolą wszystko przeżywać w samotności. Powrót do normalności trwa zwykle około miesiąca - tyle czasu potrzebujemy, żeby zaakceptować nową rzeczywistość i uświadomić sobie, że może jakiś okres w naszym życiu się zakończył, ale rozpoczął się inny, niekoniecznie gorszy. Same objawy zespołu złamanego serca utrzymują się około tygodnia, choć w wyjątkowych przypadkach, przy bardzo silnym ich natężeniu, mogą utrzymywać się nawet dwa tygodnie.
Idealny lek na złamane serce dla różnych osób może wyglądać inaczej. Niektórym pomoże rozmowa z kimś bliskim, innym wizyty u psychoterapeuty, a jeszcze innym odmiana w innych dziedzinach życia, na przykład zaplanowanie egzotycznej wycieczki albo zapisanie się na jakiś kurs, by rozwijać dawne pasje. Z pewnością nie wolno zatrzymywać swoich emocji dla siebie i tłumić ich w sobie - może to tylko pogorszyć stan zdrowia i utrudnić pogodzenie się z nową sytuacją.
Jako że ta jednostka chorobowa ma przede wszystkim podłoże emocjonalne, psycholog będzie najlepszym lekarzem - czasem jednak należy zgłosić się do kardiologa, jeśli objawy są silne i mogą być groźne dla zdrowia. Leczenie wygląda wówczas podobnie jak w przypadku problemów kardiologicznych, a rokowania są dobre.
Inne sposoby na złamane serce to:
To także może cię zainteresować: