Szczękościsk - przyczyny, leczenie

Szczękościsk - to brak możliwości otwarcia częściowego lub w całości jamy ustnej. W efekcie mamy duże trudności z przyjmowaniem pokarmów oraz z mówieniem. Warto wiedzieć, co może być jego przyczyną, aby do niego nie dopuścić lub aby sobie radzić, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Szczękościsk może być wywołany przez naprawdę wiele czynników, czasem nawet trudno jednoznacznie stwierdzić, co w danym momencie przyczyniło się do takiego stanu. W zasadzie szczękościsk może się pojawić w każdym wieku, bez względu na to, jaki jest stan jamy ustnej i uzębienia. Można pokusić się o stwierdzenie, że nie ma żadnej reguły, która by za nim stała. Zawodzi w takim momencie mechanizm mięśni stawu skroniowo-żuchwowego. Struktury te zostają poddane przedłużonemu skurczowi, który powoduje nieprzyjemne ściśnięcie się mięśni przy żuchwie. 

Jako przyczyny pojawienia się szczękościsku wymienia się bardzo wiele czynników. Są to zarówno lokalne, przemijające patologie, jakie występują w tym obrębie, ale też większe schorzenia dotyczące całego ustroju, z których czasem nie zdajemy sobie sprawy. Warto wymienić te przyczyny, które pojawiają się najczęściej:

  • ropnie stawu skroniowo-żuchwowego, zwyrodnienie, zesztywnienie, urazy tego stawu, stany zapalne, rozrosty nowotworowe
  • problemy z wyrzynaniem się zębów lub powikłania po ich usunięciu (częsty jest szczękościsk po usunięciu ósemki)
  • padaczka
  • ropień mózgu
  • histeria, stres
  • przyjmowanie narkotyków
  • częste zgrzytanie zębami.

5 prostych badań, które ratują nam życie

Jak rozpoznać szczękościsk?

Szczękościsk jest bardzo łatwy do rozpoznania, ponieważ podczas jego występowania pojawia się spory problem z otwieraniem ust. Można to zrobić tylko do pewnego momentu albo w ogóle nie jest to możliwe. Towarzyszy temu ból - większy lub mniejszy w zależności od tego, czy próbuje się otworzyć jamę ustną na siłę, czy nie. Mówienie jest wtedy w zasadzie wykluczone. Podobnie jak przyjmowanie i gryzienie pokarmów - niczego nie da się włożyć do ust, jeśli nie można ich otworzyć. Lepiej wtedy nie próbować usilnie wkładać pokarmów do ust, bo i tak raczej niemożliwe będzie ich pogryzienie. Można sobie jedynie przysporzyć większych problemów w razie, gdyby doszło do zadławienia zbyt dużym kawałkiem. Problem pojawia się także przy ziewaniu, bo szczęka zaczyna boleć.

To są objawy bardzo typowe dla szczękościsku z punktu widzenia samego mechanizmu jego występowania. Występują jeszcze takie objawy, które wiążą się bezpośrednio z przyczyną powstania tego skurczu. Mogą to być zatem bóle głowy, gorączka, ból gardła, trzeszczenie żuchwy. 

Szczękościsk - leczenie

Trzeba pamiętać, że szczękościsk nie jest chorobą. To raczej chwilowy niezbyt komfortowy stan, który zwiastuje jakieś poważniejsze schorzenie czy problem. Jeśli coś takiego się pojawi, konieczne staje się przeprowadzenie dokładnych badań, które wykluczą lub potwierdzą, co może być jego przyczyną. Lekarz powinien w takiej sytuacji zlecić badanie laryngologiczne, stomatologiczne i neurologiczne. Przyda się tutaj także RTG, tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny i badania laboratoryjne. Kiedy już jednoznacznie stwierdzi się, co jest jego przyczyną, można podjąć leczenie. Będzie to antybiotykoterapia, zwalczanie stanu zapalnego albo zmienianie trybu życia na mniej stresujący. Czasem nie obejdzie się bez leczenia chirurgicznego.

Szczękościsk w nocy

Szczękościsk w nocy może być szczególnie niebezpieczny. Jak radzić sobie ze szczękościskiem, który występuje podczas snu? Przede wszystkim zachować spokój, aby stan się nie pogłębiał. Można zastosować doraźnie ćwiczenia na szczękościsk, które pomogą dotrwać do rana - przesuwanie dolnej szczęki w prawą i lewą stronę, wysuwanie jej do przodu i do tyłu przy jednoczesnym otwarciu warg, wykonywanie ruchów żucia (bardzo delikatnie) o ile jest to możliwe. 

Więcej o: