Pantomogram (zdjęcie panoramiczne, panorama zębów)

Badania obrazowe zaliczane są do jednych z podstawowych metod diagnostycznych. W przypadku podejrzenia zmian w obrębie jamy ustnej, a przede wszystkim szczęki bądź żuchwy, do wykonania zdjęcia wykorzystuje się tzw. pantomogram.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Pantomogram, nazywany także zdjęciem panoramicznym, to rodzaj badania rentgenowskiego wykorzystywanego zarówno w stomatologii jak i ortodoncji.

Jak wygląda badanie?

Ten specyficzny rodzaj zdjęcia rentgenowskiego można wykonać na trzy sposoby - wewnątrzustny, zewnątrzustny - klasyczny lub z wykorzystaniem techniki cyfrowej. W pierwszym przypadku wykonujący zdjęcie aparat umieszcza się bezpośrednio w jamie ustnej. Pacjent musi jednak podtrzymywać kliszę. Zazwyczaj konieczne jest wykonanie dwóch zdjęć, oddzielnie górnego i dolnego łuku zębowego. Od takiego wykonywania zdjęć odchodzi się jednak ponieważ dają zniekształcony i niewyraźny obraz.

W pozostałych dwóch przypadkach urządzenie przysuwane jest do jednej ze stron, aby oddzielić od siebie obie szczęki, a tym samym uzyskać lepszy obraz. W czasie badania pacjent przygryza specjalny ustnik. Ponieważ generowane przez pantomogram promieniowanie znacznie przewyższa to wytwarzane przez klasyczny aparat rentgenowski konieczne jest zabezpieczenie pacjenta. Należy osłonić szyje zakładając specjalny kołnierz usztywniający (umożliwia on zachowanie wyprostowanej postawy, dzięki czemu zdjęcie jest bardziej precyzyjne) oraz płaszcz ochronny.

Kiedy jest wykonywane?

Badanie najczęściej wykonywane jest u osób z próchnicą, zmianami okołowierzchołkowymi. Pozwala rozpoznać zatrzymanie się zębów (prawidłowo rozwinięte zęby, które z różnych przyczyn nie "wyszły na powierzchnię"), żeby dodatkowe (dodatkowy ząb o prawidłowej budowie) i nadliczbowe (dodatkowy ząb zbudowany nieprawidłowo). Z pomocą pantomogramu ocenia się także skuteczność prowadzonego leczenia kanałowego oraz sprawdza stan i jakość kości przed zabiegiem lub wprowadzeniem postępowania implantacyjnego.

Mimo że badanie jest bardzo popularne nie zawsze okazuje się pomocne. Dlatego też w przypadku wątpliwości zleca się tomografię komputerową.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Endodoncja

10 faktów i mitów o paradontozie

Przyzębica (zapalenie przyzebia, paradontoza)

Dziąsła - nigdy ich nie lekceważ

Sztuka mycia zębów

Więcej o: