Hiperkalciuria - przyczyny, objawy, leczenie

Wapń to jeden z makroelementów niezbędnych by ludzki organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Czasem zdarza się, że wskutek niewłaściwej diety, bądź nadużywania alkoholu, zaczyna nadmiernie pozbywać się tego cennego pierwiastka. Bez odpowiedniego leczenie, znaczny niedobór wapnia może doprowadzić do poważnego uszkodzenia nerek.

O hiperkalciurii mówi się gdy organizm pozbywa się odpowiednio 250 mg pierwiastka u kobiet i 300 mg na dobę u mężczyzn. To, co pozostaje może sprzyjać powstawaniu groźnych złogów. Zazwyczaj schorzenie ma charakter nabyty i stanowi konsekwencję nieprawidłowej diety - bogatej w sól, cukry proste oraz tłuszcze zwierzęce - nadużywania alkoholu.

Bardzo często współistnieje z inną chorobą m.in. z nadczynnością przytarczyc (tzw. postać resorpcyjna), niektórym nowotworom z przerzutami do kości, kamicą kanalikową czy schorzeniem hormonozależnym. Czasem rozwija się pod wpływem przyjmowanych leków lub długiego unieruchomienia.

W przypadku dzieci najczęściej mówi się o postaci idiopatycznej, która nie ma związku ze stosowaną dietą, chorobą czy przyjmowanymi farmaceutykami.

Hiperkalciuria - objawy

Osoby dotknięte hiperkalciurią zazwyczaj skarżą się na bóle brzucha oraz nóg. Te ostatnie maja związek ze znacznym zmniejszeniem mineralizacji (gęstości) kości spowodowanej nadmierną utratą wapnia. Niejednokrotnie u pacjentów pojawia się krwiomocz oraz zakażenie układu moczowo-płciowego.

Hiperkalciuria- diagnoza

W pierwszej kolejności przeprowadza się wywiad z pacjentem lub, w przypadku dzieci, z opiekunem. Następnie zleca się badanie moczu, zarówno to ogólne, jak i pod kątem obecności bakterii. Dodatkowo badania się wskaźnik wapniowo-kreatyninowy (materiał do testu stanowi próbka zabrana po nocy). Aby wykluczyć inne zmiany w organizmie mogące dawać podobne objawy zleca się badanie USG układu moczowo-płciowego.

W przypadku dzieci wykonuje się również tzw. test obciążenia wapniem. Podanie jednorazowo dużej ilości pierwiastka pozwala ocenić na którą z postaci choroby cierpi dziecko. Jeśli wapń zalega w układzie pokarmowym mówi się o postaci absorpcyjnej, gdy nerki ponownie wchłaniają raz „oczyszczony” płyn, mówi się o postaci nerkowej.

Hiperkalciuria- leczenie

Najczęściej stosuje się leczenie przyczynowe, czyli choroby podstawowej. U pacjentów z postacią nerkową sięga się preparaty stosowane m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz stosuje suplementację potasu. Jeśli obserwuje się znaczne zmniejszenie mineralizacji kości konieczne jest wzbogacenie diety o produkty bogate w wapń oraz dobranie odpowiedniej rehabilitacji. Takie postępowanie stosuje się najczęściej w przypadku dzieci.

Więcej o: