Rak płaskonabłonkowy płuca - objawy, leczenie

Szacuje się, ze ten złośliwy guz nabłonkowy stanowi ok. 30 proc. wszystkich zmian rakowych w płucach. Schorzenie znacznie częściej dotyka mężczyzn, szczególnie palących. Często rozwija się latami, nie dając żadnych objawów. Ogromna większość pacjentów trafia do specjalisty, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana.

Rak płaskonabłonkowy płuca powstaje z komórek nabłonkowych. Czasem medycyna dzieli go na trzy rodzaje tj. brodawkowaty, jasnokomórkowy, podstawnokomórkowy oraz rak z drobnych komórek. Rak płaskonabłonkowy zaliczany jest do tzw. nowotworów centralnych, czyli tych, które atakują duże oskrzela.

Rak płaskonabłonkowy płuca - objawy

Dolegliwości pojawiające się w przypadku gruczolakoraka praktycznie niczym nie różnią się od tych, które pojawiają się przy klasycznym raku. Wstąpienie choćby jednego z nich powinno sprowokować konsultację z lekarzem. Najbardziej charakterystycznym objawem jest długo utrzymujący się kaszel. Czasem kaszlowi towarzyszy krwioplucie czy oderwanie śluzu, nawet, jeśli była to pojedyncza sytuacja należy udać się do specjalisty. Chorzy bardzo często mają kłopoty z oddychaniem dokucza im duszność oraz ból w klatce piersiowej. Zmiany w płucach mogą objawiać się chrypką, problemami z przełykaniem, gorączką brakiem apetytu oraz niczym nieuzasadnioną utratą wagi.

U pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym płuca pojawia się tzw. zespół Pancoasta. To specyficzna grupa objawów spowodowana naciekaniem guza, dotyczy to głównie tych chorych, u których zmiana zlokalizowana jest w szczycie płuca. Zespół Pancoasta charakteryzuje się trudnym do wytrzymania bólem barku, okolic łopatek, ramion, przedramion lub palców.

Rak płaskonabłonkowy płuca - diagnoza

Pierwszym elementem diagnostyki są: wywiad z pacjentem - styl życia pacjenta oraz ewentualne nałogi często mają kluczowe znaczenie -  i badania laboratoryjnych (morfologia z rozmazem CRP). Następnie wykonuje się badania obrazowe, przede wszystkim RTG klatki piersiowej. W przypadku gdy wynik budzi wątpliwości konieczna jest tomografia komputerowa bądź rezonans magnetyczny. Zakres zmian i ich charakter pomaga ocenić bronchoskopia, w jej trakcie możliwe jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego. Czasem bada się plwocinę oraz płyn z jamy opłucnej.

Rak płaskonabłonkowy płuca - leczenie

Sposób postępowania zależy przede wszystkim od stopnia rozwoju choroby. We wczesnym stadium raka przeprowadza się zabieg operacyjny i całkowicie wycina guza. Następnie wprowadza się serię chemio- lub radioterapii. W poważniejszych przypadkach kolejność ta jest odwrócona. Jeśli zmiany są wyjątkowo duże i rak zdążyły zająć już inne narządy medycyna ma do zaoferowania bardzo niewiele. Najczęściej, w takich przypadkach stosuje się chemioterapię paliatywną oraz leczenie objawowe.

Więcej o: