Paluch biegacza - przyczyny, leczenie

Jednym z czê¶ciej wystêpuj±cych urazów, zw³aszcza u biegaczy czy pi³karzy jest tzw. paluch biegacza, nazywany tak¿e darniowym. Mimo ¿e bardzo czêsto uchodzi za b³ahe schorzenie nie nale¿y go lekcewa¿yæ i warto jak najszybciej skontaktowaæ siê z lekarzem.

W przypadku palucha biegacza uszkodzeniu ulega przede wszystkim pierwszy odcinek stawu ¶ródstopno-paliczkowego. Zazwyczaj stanowi konsekwencjê nadmiernego zgiêcia podeszwowej lub grzbietowej czê¶ci stawu. Do urazu dochodzi zazwyczaj w momencie stawiania stopy na pod³o¿u. Wiêcej o kontuzjach biegaczy.

Paluch biegacza - objawy

W zale¿no¶ci od skali uszkodzenia wyró¿nia siê trzy stopnie zmian. Pierwszy z nich powstaje pod wp³ywem nadmiernego rozci±gniêcia i charakteryzuje siê bólem skupionym w jednym miejscu. Czasem pojawia siê niewielki obrzêk b±d¼ niewielki krwiak. Ruch w stawie jest tylko nieznacznie ograniczony.

Drugi stopieñ to czê¶ciowe rozerwanie zespo³u wiêzad³owo-torebkowego. Uszkodzony staw jest bardzo wra¿liwy na dotyk, ból zazwyczaj obejmuje ca³± stopê. Mo¿e siê pojawiæ obrzêk oraz krwiak. Chory ma znacznie ograniczony zakres ruchów, noga boli tak¿e w spoczynku.

Trzeci i zarazem najpowa¿niejszy stopieñ uszkodzenia charakteryzuje siê ca³kowitym przerwaniem zespo³u wiêzad³owo-torebkowego. Czasem towarzyszy mu z³amanie ko¶ci lub chrz±stki. Ból jest bardzo silny i „rozlewa siê” na ca³± stopê. Pojawia siê obrzêk i krwiak, zakres ruchu jest na tyle ograniczony, ¿e samodzielne chodzenie nie jest mo¿liwe.

Paluch biegacza - diagnoza i leczenie

Podstaw± rozpoznania jest badanie fizykalne. Zazwyczaj dok³adne obejrzenie stopy pozwala postawiæ diagnozê. Przy podejrzeniu wiêkszych zmian konieczne jest wykonanie badania obrazowego (g³ównie RTG).

Dalsze postêpowanie leczenia wg zasad RICE, które stosowane jest przy wszelkiego rodzaju urazach. Polegaj± one na odpoczynku, sch³adzaniu, kompresji oraz odpowiednim u³o¿eniu - na niewielkim podwy¿szeniu - koñczyny. U niektórych pacjentów z bardzo rozleg³ym urazem wykonuje siê zabieg operacyjny.

W zale¿no¶ci od stopnia zmian chorzy odzyskuj± pe³na sprawno¶æ po up³ywie 4, maksymalnie 8 tygodni.