Stawy Charcota - przyczyny, objawy, leczenie

Artropatia neurogenna lub tzw. stawy Charcota, to rodzaj zmiany zwyrodnieniowej pojawiającej się m.in. u osób chorujących na cukrzycę, lub towarzyszącej uszkodzeniu nerwów. Choroba najczęściej obejmuje śródstopie lub staw skokowy. Bardzo często przebiega bezobjawowo.

Najbardziej charakterystycznym objawem schorzenia jest postępująca niezdolność odczuwania bólu, utraty kontroli mięśniowej oraz problem z określeniem położenia i pozycji ciała. Tego typu zmiany w stawach mogą pojawić się przy cukrzycy, a także każdej chorobie mogącej uszkodzić lub oddziaływać na ośrodkowy układ nerwowy. Ale nie tylko. Zdarza się, że artropatia neurogenna rozwija się wraz rozszczepem kręgosłupa bądź kiłą.

Niszczenie chrząstek stawowych oraz kości sprzyja powstawaniu zwapnień oraz prowadzi do uszkodzenie ścięgien. Mimo że choroby reumatyczne są bardzo bolesne, to w tym przypadku duża część pacjentów nie odczuwa żadnych dolegliwości. Postęp schorzenia niejednokrotnie prowadzi do powstawania dobrze widocznych deformacji (głównie stóp) czy przemieszczeń kości.

Stawy Charcota  - diagnoza, leczenie

Najlepszym sposobem rozpoznania choroby jest badanie rentgenowskie.  Zdjęcie należy wykonać obu stopom, by porównać obrazy. Bardziej zaawansowane techniki radiologiczne to scyntygrafia i rezonans magnetyczny.

Satyw Charcota leczy się farmakologicznego stosując bisfosfoniany.

W fazie przewlekłej stawu Charcota stosuje się specjalistyczne wkładki do butów wykonane dla każdej osoby indywidualnie. Chory nie powinien chodzić boso, powinien dbać o higienę stóp i codziennie kontrolować stopy.

Stopa cukrzycowa- zapobieganie

Aby uniknąć rozwój tego schorzenia ważne jest:

  • utrzymywanie prawidłowego ciśnienia tętniczego
  • utrzymywanie pozoimu glukozy w normie
  • utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu;
  • dbanie o higienę stóp
Więcej o: