Ziarniniak pachwinowy - objawy, diagnoza, leczenie

Ziarniniak pachwinowy to jedna z chorób przenoszonych drogą płciową. Niestety, bakterię odpowiedzialną za rozwój schorzenia można ?złapać? nie tylko podczas kontaktu seksualnego. Bardzo często stanowi nieprzyjemną pamiątkę z tropikalnych wakacji i znacznie częściej dotyka mężczyzn, szczególnie homoseksualnych.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Chorobotwórcze gram-ujemne bakterie Calymmatobacterium granulomatis mogą gnieździć się na przyborach toaletowych, ręcznikach czy ubraniach, dlatego one też mogą być źródłem zakażenia. Medycyna wyróżnia cztery postaci ziarniniaka - wrzodziejącą, brodawkową (pojawia się na łechtaczce , wargach sromowych), śluzową lub mieszaną. Najczęściej rozpoznaje się pierwszą z nich.

Ziarniniak pachwinowy - objawy

Od zakażenia do chwili pojawienia się pierwszych objawów ziarniaka pachwinowego może minąć od 10 dni do 3 miesięcy. Początkowo, na skórze a także w okolicy odbytu, pojawiają się niebolesne pęcherzyki. Z czasem zmieniają się one w owrzodzenia i niewielkie grudki. U niektórych pacjentów choć znikają samoistnie, dochodzi do uszkodzenia penisa lub zwężenia cewki moczowej .

Bakterie bardzo łatwo się przenoszą, dlatego u części chorych typowe dla ziarniniaka zmiany widoczne są na twarzy czy w jamie ustnej, a także w okolicy gardła i krtani (tzw. postać śluzowa, zdarza się, że zajmuje ona także szyjkę macicy oraz odbyt; w przypadku zajęcia pęcherza moczowego może dojść do powstania przetoki pęcherzowo-pochwowej).

Zobacz wideo

Ziarniniak pachwinowy - diagnoza

Obok wywiadu i dokładnego obejrzenia zmian ziarniaka pachwinowego konieczne jest pobranie wycinka i zlecenie badania histopatologicznego. Jeśli potwierdzi ono obecność tzw. ciałek Donovana (osłaniają bakterie, która wywołują chorobę) nie ma zazwyczaj wątpliwości, co do charakteru schorzenia.

Ziarniniak pachwinowy - leczenie

Ziarniniak pachwinowy , choć nie jest trudny w leczeniu może mieć charakter przewlekły i pełne wyleczenie, nie daje gwarancji, że choroba nie powróci. Najlepszą formą walki z ziarniniakiem jest antybiotykoterapia, trwająca zazwyczaj ok. trzech tygodnie, dodatkowo zaleca się leczenie miejscowe preparatami zawierającymi m.in. azotan srebra.

Zobacz zdjęcia ziarniniaków

Czytaj także:

Choroby weneryczne - jakie badania wykonać by je wykryć?

Grzybica pochwy

Zapalenie pochwy

HPV wirus brodawczaka ludzkiego

Ropnie mnogie pachwin

Więcej o: