Mikroskopowe zapalenie naczyń

Mikroskopowe zapalenie naczyń to jedno z grupy schorzeń funkcjonujących w medycynie pod nazwą: pierwotne układowe zapalenie naczyń. Schorzenie diagnozowane jest niezwykle rzadko, głównie u osób starszych, a przyczyny jego rozwoju nie są znane. Pierwszy raz zostało opisane w latach 20. minionego wieku.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Schorzenie atakuje przede wszystkim małe naczynia tętnicze, żylne oraz włosowate prowadząc do ich stopniowej martwicy. Zdaniem specjalistów mikroskopowe zapalenie naczyń to konsekwencja zakażenia o nieznanym pochodzeniu. U niemal wszystkich pacjentów zajęte zostają także nerki, u ponad połowy dochodzi do kłębuszkowego zapalenia nerek. Niejednokrotnie zmiany widoczne są także w płucach.

Mikroskopowe zapalenie naczyń - objawy

Pierwsze objawy w żaden sposób nie sugerują choroby naczyń, dlatego prawidłową diagnozę udaje się postawić w chwili gdy pojawią się zmiany narządowe. Początkowa faza choroby charakteryzuje się gorączką, bólem mięśni i stawów oraz znacznym spadkiem masy ciała. Wraz rozwojem schorzenia pojawiają się zmiany w nerkach (bardzo często przechodzą w kłębuszkowe zapalenie nerek ), duszność, krwioplucie oraz plamica skóry (wysypka).

Niewielkiej grupy pacjentów dokuczają bóle brzucha, krwiste stolce oraz wymioty. W skrajnych przypadkach dochodzi do niewydolności jelit.

Zobacz wideo

Mikroskopowe zapalenie naczyń - diagnoza

Aby potwierdzić mikroskopowe zapalenie naczyń wykonuje się morfologie oraz badanie moczu. Pierwszy z testów wykazuje niedokrwistość, podwyższone CRP oraz OB. Wskutek zmian w nerkach w surowicy pojawia się mocznik oraz wzrost kreatyniny, a przede wszystkim obecność przeciwciał ANCA (przeciwciała przeciw cytoplazmie neutrofilów). W oparciu o badanie moczu stwierdza się białko - i krwiomocz.

Dodatkowo zleca się badania obrazowe - tomografię i RTG- pozwalające ocenić ewentualne zmiany w płucach, Jeśli wynik testów sugeruje rozlane zapalenie pęcherzyków konieczne jest pobranie materiału do badania histopatologicznego. Zazwyczaj potwierdza ono m.in. martwicę ścian pęcherzyków płucnych, zapalenie ścian naczyń krwionośnych.

Wycinek pobrany z nerek chorego potwierdza zapalenie naczyń, a cechy martwicy są bardzo dobrze widoczne.

Mikroskopowe zapalenie naczyń - leczenie

Schorzenie może rozwijać się w różnym tempie, jednak najczęściej jego przebieg przypomina sinusoidę nawrotów i remisji choroby. Mikroskopowe zapalenie naczyń jest trudne w leczeniu, a dostępne środki pozwalają jedynie złagodzić jej objawy. Najczęściej sięga się po leki immunosupresyjne (m.in. glikokortykosteroidy). Dodatkowo stosuje się plazmaferezę (metoda oczyszczania osocza krwi), immunoglobuliny oraz terapię nerkozastępczą (formy leczenia pozwalające zastąpić pracę nerek ).

Czytaj także:

Układowe zapalenie naczyń

Olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic (Zapalenie tętnicy skroniowej)

Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych

Zespół Churga i Strauss (Eozynofilowe ziarniniakowe zapalenie naczyń )

Mieszana choroba tkanki łącznej

Więcej o: