Nowotwory przerzutowe

Nowotwór, szczególnie złośliwy, przez wiele lat może się rozwijać nie dając żadnych objawów. Bardzo często dopiero przerzuty i zmiany poza pierwotnie zajętym przez chorobę obszarem pozwalają postawić diagnozę. Dzieje się tak w przypadku, pojawiających się z niejasnych przyczyn, dolegliwości ze strony układu kostnego.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Częste, patologiczne złamania oraz ciągły i długotrwały ból to najbardziej typowe objawy występujące u pacjentów z chorobą nowotworową kości. Jednak u dużej grupy pacjentów zmiany w układzie kostnym stanowią objaw (przerzut) rozwijającego się już w organizmie nowotworu. Ten rodzaj przerzutów pojawia się głównie u osób z:

- rakiem stercza ( prostaty )

- rakiem sutka

- rakiem nerki,

- tarczycy

- żołądka

- drobnokomórkowego raka płuc

- oraz nerwiaka płodowego u dzieci

Obecność markerów nowotworowych potwierdza się w oparciu o badanie krwi. Morfologia wykazuje także podwyższony poziom wapnia oraz fosfatazy alkalicznej, zwiastującej niszczenie kości.

Dokładną lokalizację i charakter zmian określają badanie obrazowe RTG oraz tomografia komputerowa . U pacjentów z rakiem sutka oraz prostaty guzy widoczne są w obrębie miednicy oraz kręgosłupa.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Nowotwór

Swoisty antygen sterczowy (PSA)

Rak szyjki macicy - jak się przed nim ustrzec?

Zespół Wiskotta - Aldricha

Cytologia - dlaczego jest taka ważna?

Więcej o: