Kacheksja, w dosłownym tłumaczeniu oznacza zły stan ciała i występuje u ponad 80 proc. cierpiących z powodu przewlekłej choroby nowotworowej. Jednak skrajne wyniszczenie organizmu może towarzyszyć także AIDS , niewydolności serca, niewydolności nerek oraz przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Proces ten charakteryzuje się nie tylko znacznym zmniejszeniem tkanki tłuszczowej, ale zanikiem mięśni i łaknienia.
Obok znacznej utraty masy ciała i braku apetytu (wręcz jadłowstrętu) uszkodzeniu ulegają niektóre narządy wewnętrzne. Dodatkowo pojawiają się nudności, zaburzenia czucia, obrzęk, niedokrwistość oraz hipermetabolizm, czyli rozkład tłuszczów i białek zgromadzonych w organizmie.
Kacheksja nadmiernie pobudza układ hormonalny przez co znacznie wzrasta stężenie kortyzolu, aldosteronu , angiotensyny oraz aktywność reniny. Proces wyniszczenia prowadzi do spadku poziomu insuliny oraz podwyższenia wartość OB. i CRP .
W przypadku wyniszczenia zazwyczaj nie wykonuje się ani dodatkowych badań laboratoryjnych, ani testów immunologicznych. Stan zdrowia pacjenta, postęp choroby oraz wytwarzane przez nią markery znacząco wpływają na ich wynik, przez co stają się mało wiarygodne.
Próba złagodzenia objawów wyniszczenia podejmowana jest niezależnie od stopnia zmian i rokowania. Najczęściej obejmuje ono leczenie farmakologiczne, dietę (bogata w białko, posiłki energetyczne przyjmowane często, ale w małych ilościach - przy żywieniu doustnym, bardzo często przechodzi się na żywienie pozajelitowe), oraz rehabilitację. Celem leczenie jest opanowanie schorzenia, wyeliminowanie nudności, wymiotów, przywrócenia apetytu oraz właściwej perystaltyki jelit, poprawy wchłaniania i zredukowania anemii . Przede wszystkim jednak skupia się na łagodzeniu bólu i poprawie nastroju chorego. W skrajnych przypadkach, gdy pojawia się niedrożności spowodowana rozrostem komórek nowotworowych konieczny jest zabieg operacyjny.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza