Rak

Rak to grupa schorzeń nowotworowych, najczęściej łączona z guzami powstającymi w obrębie tkani nabłonkowej. Termin ten bardzo często, błędnie, stosowany jest zamiennie z nowotworem. Są to jednak dwa odrębne schorzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Pojęcie raka (nowotworu złośliwego), odnosi się przede wszystkim do zmian chorobowych, głównie guzów powstałych z nabłonków ektodermalnych, endodermalnego oraz nabłonków narządów moczowo-płciowych. Użycie tego terminu w przypadku zmian chorobowych powstałych z nabłonka mezodermalnego, czyli śródbłonka lub błony maziowej jest niepoprawne.

Rak (nowotwór złośliwy) atakuje przede wszystkim te części organizmu, w których występuje tkanka nabłonkowa, a znajdujące się tam DNA może zostać uszkodzone. Rak odnosi się do zmian m. in. w płucach, jelicie grubym, trzustce lub nerce.

Mimo że wywodzą się z tej samej tkanki sposób ich leczenia nie jest taki sam. Walka z chorobą uzależniona jest od umiejscowienia zmiany, wielkości oraz typu guza. Często zdarza się, że zamiast operacji w pierwszej kolejności stosuje się chemioterapię lub radioderapię. Dlatego też nie ma jednego sprawdzonego sposobu walki z chorobą. Za powstanie raka, podobnie jak za większości nowotworów złośliwych, odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie procesów regulujących rozrost komórek zarówno na poziomie genetycznym jak i molekularnym. Zmiany obejmują nabłonki konkretnych organów. Powstająca na skutek nadmiernej "produkcji" tkanek tzw. masa guzowa może przyrastać w organizmie nawet przez 20-30 lat.

Rodzaje raka W zależności od typu uszkodzonej tkanki medycyna wyróżnia: - gruczolaki - najczęściej powstają w obrębie przewodu pokarmowego, gruczołów dokrewnych, trzustki , wątroby, trzonu macicy, jajników, płuc, gruczołu krokowego oraz w śliniankach, sutkach lub nerkach

- płaskonabłonkowe - obejmują zazwyczaj jamę ustną, przełyk, oskrzela, skórę , gardło, tarczę szyjki macicy

- urotelialne - zlokalizowane są przede wszystkim w drogach moczowych tj. w pęcherzu, moczowodzie, miedniczkach oraz kielichach nerek

Zobacz wideo

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Kacheksja

Nowotwór

Nie radzimy sobie z rakiem szyjki macicy

Charłactwo, czyli wyniszczenie

Ból nie musi ograniczać

Więcej o: