Pojęcie raka (nowotworu złośliwego), odnosi się przede wszystkim do zmian chorobowych, głównie guzów powstałych z nabłonków ektodermalnych, endodermalnego oraz nabłonków narządów moczowo-płciowych. Użycie tego terminu w przypadku zmian chorobowych powstałych z nabłonka mezodermalnego, czyli śródbłonka lub błony maziowej jest niepoprawne.
Rak (nowotwór złośliwy) atakuje przede wszystkim te części organizmu, w których występuje tkanka nabłonkowa, a znajdujące się tam DNA może zostać uszkodzone. Rak odnosi się do zmian m. in. w płucach, jelicie grubym, trzustce lub nerce.
Mimo że wywodzą się z tej samej tkanki sposób ich leczenia nie jest taki sam. Walka z chorobą uzależniona jest od umiejscowienia zmiany, wielkości oraz typu guza. Często zdarza się, że zamiast operacji w pierwszej kolejności stosuje się chemioterapię lub radioderapię. Dlatego też nie ma jednego sprawdzonego sposobu walki z chorobą. Za powstanie raka, podobnie jak za większości nowotworów złośliwych, odpowiada nieprawidłowe funkcjonowanie procesów regulujących rozrost komórek zarówno na poziomie genetycznym jak i molekularnym. Zmiany obejmują nabłonki konkretnych organów. Powstająca na skutek nadmiernej "produkcji" tkanek tzw. masa guzowa może przyrastać w organizmie nawet przez 20-30 lat.
Rodzaje raka W zależności od typu uszkodzonej tkanki medycyna wyróżnia: - gruczolaki - najczęściej powstają w obrębie przewodu pokarmowego, gruczołów dokrewnych, trzustki , wątroby, trzonu macicy, jajników, płuc, gruczołu krokowego oraz w śliniankach, sutkach lub nerkach
- płaskonabłonkowe - obejmują zazwyczaj jamę ustną, przełyk, oskrzela, skórę , gardło, tarczę szyjki macicy
- urotelialne - zlokalizowane są przede wszystkim w drogach moczowych tj. w pęcherzu, moczowodzie, miedniczkach oraz kielichach nerek
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza
Nie radzimy sobie z rakiem szyjki macicy