Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Wbrew powszechnemu przekonaniu zespół Tourette'a nie jest chorobą psychiczną. Wprawdzie medycyna nie wie o niej wystarczająco dużo, to z cała pewnością jej rozwój łączy z mutacją genetyczną, która bardzo często bywa dziedziczona. Szacuje się, że z jej powodu zespołu Tourette'a cierpią cztery osoby na każde 10 tysięcy urodzeń, z czego większość to mężczyźni.
Zapowiedź niepokojących zmian najczęściej pojawiają się między 2 a 15 rokiem życia. Do najbardziej charakterystycznych objawów zespołu należą różnego rodzaju tiki, czyli mimowolne, szybkie, pojawiające się nagle i krótkotrwałe skurcze mięśni . Tiki motoryczne odnoszą się do mięśni twarzy, głowy, tułowia oraz kończyn (mruganie, dziwne ruchy języka, grymasy twarzy, potrząsanie głową). Mogą być bardzo gwałtowne, szybkie i krótkotrwałe. Czasem obejmują znacznie większe grupy mięśni. Pacjenci podskakują, dotykają znajdujące się w ich pobliżu osoby oraz przedmioty.
Tiki wokalne spowodowane są skurczami mięśni odpowiedzialnych za wytwarzanie dźwięków. Najczęściej przybierają formę nieartykułowanych, trudnych do zrozumienia dźwięków (np. mlaskanie, jąkanie ), a czasem stanowią zlepek słów czy sylab.
Tiki złożone, mimo że występują zaledwie u 10-30proc. wszystkich pacjentów, to najbardziej kojarzą się z zespołem Tourette'a. Nauka wyróżnia następujące rodzaje:
- echolalia, czyli powtarzanie zasłyszanych od innych osób, z telewizji lub radia słów bądź całych zdań
- palilalia, czyli wielokrotne powtarzanie własnych zdań lub słów
- koprolalia, czyli niekontrolowana potrzeba wypowiadania przekleństw lub zwrotów powszechnie uznawanych za niecenzuralne, zaburzenie bardzo często pojawia się u osób chorujących na schizofrenię , nerwicę natręctw bądź psychozę alkoholową
- echopraksja, czyli naśladowanie podpatrzonych u kogoś ruchów
- kopropraksja charakteryzuje się całkowitym brakiem kontroli i koniecznością pokazywania nieprzyzwoitych gestów
Schorzenie rozpoznaje się przede wszystkim w oparciu o analizę objawów. Zespół Tourette'a niejednokrotnie brany jest za klasyczną nadpobudliwość, jednak w przeciwieństwie do niej objawy nie ustępują, zaczynają się nasilać. U niektórych pacjentów obserwuje się liczne natręctwa np. ciągłego liczenia czy sprawdzania czy wszystko znajduje się na właściwym dla siebie miejscu.
Postępowanie oraz ewentualne leczenie zależy przede wszystkim od stanu pacjenta oraz stopnia zaawansowania zmian. Najczęściej stosowanymi metodami są terapia behawioralna oraz farmakologia. Pierwsza z nich ma na celu nauczenie pacjenta kontroli nad tikami i wypracowanie mechanizmów pozwalających zmniejszyć ich nasilenie oraz siłę. Druga ogranicza się do podawania niektórych leków przeciwdepresyjnych oraz przeciwpsychotycznych.
Choroba Werdniga - Hoffmana (Rdzeniowy zanik mięśni)
Drżenie mięśni, czyli problem neurologiczny
Choroba Kennedy' ego (Opuszkowo rdzeniowy zanik mięśni)