Zespół Korsakowa (choroba Korsakowa, psychoza Korsakowa)

To ciężkie zaburzenie neuropsychiatryczne pojawia się najczęściej u osób, które przez wiele lat nadużywały alkoholu. Ale nie tylko. Czasem bywa konsekwencją poważnego urazu lub zatrucia. Schorzenie jest nieuleczalne, a wywołane przez nie zmiany są bardzo rozległe i niemożliwe do naprawienia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mimo że schorzenie spowodowane jest niedoborem witaminy B1 to jego bezpośrednia przyczyna leży w alkoholu. Zbyt częste i zbyt obfite przyjmowanie napojów wyskokowych, sprawia, że nawet dostarczana wraz z dietą tiamina nie jest przyswajana i zostaje niemal w całości usunięta z organizmu.

Nieprawidłowe stężenie witaminy odpowiedzialnej m.in. za rozkład węglowodanów oraz aminokwasów, sprawia, że w jelicie cienkim brakuje substancji mogących wychwycić i wykorzystać tę cenną witaminę. Stan ten odbija się przede wszystkim na układzie nerwowym, krwionośnym i pokarmowym.

Zespół Korsakowa - objawy

Najbardziej typowym objawem zespołu Korsakowa są duże problemy z pamięcią. Chorzy maja spore kłopoty z zapamiętywaniem bieżących wydarzeń, wspomnienia z przeszłości, tj. sprzed schorzenia, zazwyczaj pozostają w niezmienionej formie. Niejednokrotnie są zdezorientowani, nie potrafią precyzyjnie określić ani daty, ani godziny. Nigdy nie zaistniałe sytuacje, często wytwór wyobraźni, uznają za prawdziwe. Znaczne problemy sprawia im przyswajanie nowych informacji oraz rozpoznawanie osób.

Zespół Korsakowa - diagnoza i leczenie

Podstawę rozpoznania stanowi wywiad z pacjentem oraz analiza objawów. Ponieważ psychoza Korsakowa prowadzi do nieodwracalnych zmian w mózgu konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej głowy w celu oceny ich charakteru i skali.
Sama choroba jest nieuleczalna i uzyskanie stanu sprzed choroby nie jest możliwe (u 1/5 wywołuje głębokie otępienie).

Aby poprawić stan pacjenta i uniknąć rozwoju m.in. depresji uzupełnia się niedobory witamin. Podaje się także klonidynę i propranolol. Leczenie nie będzie miało większego sensu jeśli pacjent nie odstawi alkoholu.

Czytaj także:

Chorba Beri - beri

Udar mózgu - jak rozpoznać i pomagać?

Alkohol i alkoholizm

Marskość wątroby

Dopamina odpowiedzialna za alkoholizm mężczyzn

 

Więcej o: