Choroba Mortona

Ból stopy może mieć bardzo różne podłoże. Zmiany w jej obrębie niejednokrotnie stanowią konsekwencję urazu, zbyt intensywnej aktywności lub noszenia nieprawidłowego obuwia. Jednym z częściej rozpoznawanym schorzeń, szczególnie u kobiet jest choroba Mortona.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Charakterystyczne dla choroby zmiany zazwyczaj skupiają się między pierwszą a piątą głową śródstopia aż do kości pięty.

Nadmierny nacisk na nerwy przechodzące przez więzadło poprzeczne śródstopia odpowiada za nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Zazwyczaj koncentruje się on między 2 a 3 lub 3 a 4 palcem stopy. Ustępuje po zdjęciu obuwia.

Choroba Mortona diagnozowana jest najczęściej u sportowców, przede wszystkim u biegaczy lub tenisistów (w tych przypadkach nacisk na śródstopie jest wyjątkowo duży). Ten rodzaj zmiany może pojawić się także u osób z koślawymi kolanami, niestabilną miednicą oraz znaczną różnicą w długości kończyn.

Zdarza się, że schorzenie to skutek noszenia nieprawidłowego obuwia tj. z wąskim czubkiem lub na wysokim obcasie.

Choroba Mortona - diagnoza

Obok wywiadu z pacjentem wykonuje się badanie fizykalne. W przypadku gdy nie dają one jednoznacznej odpowiedzi zleca się badania obrazowe. Zazwyczaj są badanie rentgenowskie oraz USG.

Choroba Mortona - leczenie

W pierwszej kolejności pacjentom z chorobą Mortona zaleca się korzystanie ze specjalnej wkładki ortopedycznej oraz aplikację, bezpośrednio do bolącego miejsca (czyli przestrzeń miedzy palcami) kortykosteroidów.

Jeśli takie postępowanie nie przynosi spodziewanych efektów konieczne jest wykonanie zabiegu operacyjnego. Zdarza się, że w czasie zabiegu odkrywa się obecność niewielkiego naczyniako - włókniaka (to niegroźna zmiana nowotworowa). Usunięcie zmiany najczęściej rozwiązuj problem bolącej stopy.

Czytaj także:

Pedobarografia, czyli co?

Łuszczyca krostkowa dłoni i stóp (Zapalenie krostkowe dłoni i stóp)

Stopa madurska (Grzybica madurska, mycetoma)

Zwichnięcie stawu skokowego

Złamanie kości śródstopia

 

Komentarze (1)
Choroba Mortona
Zaloguj się
  • malamikaa

    0

    Mnie bardzo długo bolała stopa i nikt mi nie pomógł, żaden lekarz u którego byłam. Robili mi rentgen i tyle i stwierdzali, że jest w porządku wszystko, a mnie bolało. Dopiero sama znalazłam sobie rezonans na Zachodniej 7 w Krakowie przez stronę praktyka.info.pl i zapisałam się i poszłam. dopiero teraz wyszło co mi jest i mam właśnie tego Mortona. Teraz przynajmniej wiem, że na prawdę coś mi jest, a nie zmyślam.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX