Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Haluksy, nazywane także paluchem koślawym to schorzenie dotykające kobiety, które noszą nieprawidłowo zaprojektowane obuwie. Szczególnie groźne są bardzo wysokie i wąskie szpilki oraz, niezależnie od rodzaju, za ciasne buty.
Niewyprofilowane odpowiednio do kształtu stopy obuwie powoduje znaczne przeciążenie jej przedniej części. W konsekwencji łuk poprzeczny obniża się, a przodostopie poszerza. Dodatkowo spiczasty kształt butów sprzyja niewłaściwemu ustawieniu palucha, czyli koślawości .
Tworzenie się haluksów ma podłoże genetyczne, a ich powstawaniu może sprzyjać otyłość oraz wykonywanie czynności wymagających długiego stania. Schorzenie dużo częściej rozpoznaje się u kobiet, które przez lata trenowały lub zawodowo tańczyły w balecie. Specjaliści uważają, że przyczyną rozwoju wady i częstotliwości z jaką występuje wśród pań jest dużo słabszy układ więzadłowo-torebkowy.
Zniekształcenie stopy prowadzi do zmiany rozkładu ciężaru ciała, elementy stopy odpowiedzialne za jej stabilność oraz mięśnie stają się coraz słabsze. W niektórych przypadkach dochodzi do rozwoju stanu zapalnego torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego palucha, obrzęku , znacznego przerostu nasady dalszej kości śródstopia oraz dużej bolesności. Obecność tego typu objawów wymaga leczenia operacyjnego.
Oceny rodzaju zmian i deformacji stopy ocenia się przede wszystkim w oparciu o wywiad z pacjentem. Aby ocenić ich skalę zleca się badania obrazowe, przede wszystkim RTG .
Jeśli stopień zniekształcenia stóp nie jest duży sięga się po leczenie zachowawcze. Zaleca się noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz odciąganie palucha z pomocą sylikonowej wkładki oddzielającej go od palca obok. W poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.