Haluksy (halluksy, paluch koślawy)

Duża część pań rozmiłowana w butach na wysokim obcasie o bardzo wąskich noskach cierpi z powodu deformacji stóp określanej w medycynie mianem haluksów.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Haluksy, nazywane także paluchem koślawym to schorzenie dotykające kobiety, które noszą nieprawidłowo zaprojektowane obuwie. Szczególnie groźne są bardzo wysokie i wąskie szpilki oraz, niezależnie od rodzaju, za ciasne buty.

Niewyprofilowane odpowiednio do kształtu stopy obuwie powoduje znaczne przeciążenie jej przedniej części. W konsekwencji łuk poprzeczny obniża się, a przodostopie poszerza. Dodatkowo spiczasty kształt butów sprzyja niewłaściwemu ustawieniu palucha, czyli koślawości .

Tworzenie się haluksów ma podłoże genetyczne, a ich powstawaniu może sprzyjać otyłość oraz wykonywanie czynności wymagających długiego stania. Schorzenie dużo częściej rozpoznaje się u kobiet, które przez lata trenowały lub zawodowo tańczyły w balecie. Specjaliści uważają, że przyczyną rozwoju wady i częstotliwości z jaką występuje wśród pań jest dużo słabszy układ więzadłowo-torebkowy.

Objawy i diagnoza

Zniekształcenie stopy prowadzi do zmiany rozkładu ciężaru ciała, elementy stopy odpowiedzialne za jej stabilność oraz mięśnie stają się coraz słabsze. W niektórych przypadkach dochodzi do rozwoju stanu zapalnego torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego palucha, obrzęku , znacznego przerostu nasady dalszej kości śródstopia oraz dużej bolesności. Obecność tego typu objawów wymaga leczenia operacyjnego.

Oceny rodzaju zmian i deformacji stopy ocenia się przede wszystkim w oparciu o wywiad z pacjentem. Aby ocenić ich skalę zleca się badania obrazowe, przede wszystkim RTG .

Leczenie

Jeśli stopień zniekształcenia stóp nie jest duży sięga się po leczenie zachowawcze. Zaleca się noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych oraz odciąganie palucha z pomocą sylikonowej wkładki oddzielającej go od palca obok. W poważniejszych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Czytaj także:

Łąkotka

Choroba Pageta

Ortopeda

Ostroga piętowa

"Spocone" stopy? Jest na to sposób?

Więcej o: