Zespół eksfoliacji (zespół złuszczenia, XFS)

Jaskra to jedna z groźniejszych chorób oczu, która bez odpowiedniego postępowania prowadzi do utraty wzroku. Na szczęście dzięki wczesnej diagnostyce i zabiegowi operacyjnemu udaje się uniknąć najgorszego. Jednym ze schorzeń pojawiających się na długo przed wystąpieniem jaskry jest tzw. zespół eksfoliacji.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zespół złuszczenia, jak bywa też nazywany, dotyka częściej kobiety po 40 roku życia, a ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem. Zdaniem badaczy nie bez znaczenia jest także kolor skóry (głównie u rasy białej) oraz pewne, nie do końca poznane uwarunkowania genetyczne.

Zespół eksfoliacji - objawy

U osób z tym rodzajem schorzenia w różnych częściach oko odkłada się patologiczny, włókienkowy materiał. Jego nadmiar sprawia, że tęczówka zaczyna się przesuwać pozostawiając za sobą niewielkie szczeliny. Następnie gromadząca się w oku wydzielina dociera do soczewki oraz kąta przesączenia oko. Jego zatkanie i utrudniony odpływ cieczy wodnistej sprawia, że w gałce ocznej znacznie podnosi się ciśnienie , które niejednokrotnie zapowiada rozwój jaskry. Pierwszym niepokojącym objawem jest ból oka oraz niewyraźne widzenie. Co ciekawe, mimo że choroba atakuje obie gałki oczne to odstęp w jakim się pojawia może trwać nawet kilkanaście lat. Na pytanie dlaczego tak się dzieje medycyna do dziś nie zna odpowiedzi.

Zespół eksfoliacji - diagnoza i leczenie

Najskuteczniejszą metodą diagnostyczną jest badanie oka z wykorzystaniem lampy szczelinowej. Pozwala ono dostrzec zmiany w spojówce, w strukturach oczodołu oraz w przednim segmencie oka (widoczne zmiany przypominają drobinki łupieżu).

Podstawą leczenia jest zmniejszenie ciśnienia w oku oraz ciągła kontrola stanu pacjenta i niedopuszczenie do rozwoju jaskry lub zaćmy .

Zobacz wideo

Czytaj także:

Diagnoza jaskry przed telewizorem?

Ślepota zmierzchowa

Jaskra i zaćma: złodzieje wzroku

Zaćma to już nie kłopot?

Jak wygląda badanie dna oka?

Więcej o: