Zapalenie gruczołu Bartholina

Dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego mogą być bardzo uciążliwe, z ich powodu znacznie częściej cierpią kobiety. Zapalenie gruczołu Bartholina, jedno z powszechniejszych schorzeń, to zazwyczaj skutek infekcji bakteryjnej. W grupie największego ryzyko są panie między 20 a 40 rokiem życia, aktywne seksualnie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Gruczoły przedsionkowe większe , nazywane także gruczołami Bartholina, umiejscowione są po wewnętrznej stronie sromu i odpowiadają za "produkcję" wydzieliny śluzowej. Swoje ujście mają na ściankach przedsionka pochwy. Ich praca aktywowana jest silnym podnieceniem towarzyszącym stosunkowi seksualnemu, dzięki czemu wejście do pochwy jest wilgotne i śliskie. Każda kobieta ma dwa takie gruczoły, rozmieszczone po jednym z każdej ze stron. Wielkością przypominają ziarenko grochu.

Wskutek infekcji bakteryjnej tworzy się obrzęk , który prowadzi do zatkania przewodów, przez które uwalniany jest śluz. Brak odpływu sprawia, że przy końcu "odprowadzających przewodów" tworzy się torbiel, a z czasem ropień .

Schorzenie zazwyczaj atakuje te panie, które mając wielu partnerów seksualnych nie korzystają z odpowiedniego zabezpieczenia tj. prezerwatywy, nie dbają o higienę (lub stosują preparaty o złym ph), noszą bieliznę ze sztucznego, nieprzepuszczającego powietrza materiału.

Zapalenie gruczołu Bartholina - objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia jest nieprzyjemny, piekący ból nasilający się przy siadaniu lub zmianie pozycji. Wyraźnie wyczuwalny guz (typowy objaw dla postaci przewlekłej), wzmaga dolegliwości bólowe zwłaszcza przy poruszaniu się, jego okolice bardzo często są zaczerwienione. U dużej grupy pacjentek z postacią przewleką obserwuje się stan podgorączkowy. W przypadku postaci ostrej obecność guza nie pociąga za sobą dolegliwości bólowych i nie wywołuje gorączki .

Zapalenie gruczołu Bartholina - diagnoza

Zapalenie gruczołu Bartholina można potwierdzić w oparciu o analizę objawów klinicznych oraz badanie ginekologiczne . Niekiedy pobiera się wymaz z gruczołu i zleca badania serologiczne .

Zapalenie gruczołu Bartholina - leczenie

Jeśli zmiany nie są poważne a objawy nie są nasilone wystarcza sama obserwacja zmian. Gdy zmiany są bardziej uciążliwe zleca się antybiotyk i domowe metody leczenia (np. tzw. nasiadówki) pozwalają skutecznie pozbyć się infekcji . U tych pacjentek, u których pojawił się ropień, konieczny jest zabieg operacyjny. Polega on na jego nacięciu i usunięciu zalegającej wydzieliny. Przy nawracających zapaleniach wykonuje się niewielkie nacięcie, dzięki czemu "otwór" przewodu znacznie się poszerza a śluz może swobodnie przepływać.

Czytaj także:

Choroby weneryczne - jakie badania wykonać by je wykryć?

Torbiel Nabotha

Ból podbrzusza - znajdź przyczynę

Torbiele czynnościowe jajników

Persuflacja (pertubacja lub przedmuchiwanie jajowodów)

Zobacz wideo
Więcej o: