Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Za infekcję górnych dróg oddechowych, czyli klasyczne przeziębienie odpowiadają zazwyczaj trzy grupy wirusów adenowirusy, rynowirusy lub wirus paragrypy. Od chwili gdy zaczną się namnażać do pojawienia się pierwszych objawów mija zazwyczaj kilka dni.
Wraz z pojawieniem się patogenu dochodzi do zmniejszonej przepuszczalności naczyń krwionośnych, w efekcie błona śluzowa staje się bardziej wrażliwa. Pojawia się kichanie i wyciek płynnej, bezbarwnej wydzieliny z nosa. Wraz z postępem zmian chorobowych wydzielina stopniowo zaczyna gęstnieć i naciekać do gardła wywołując uporczywy, męczący kaszel. Zaleganie wydzieliny znacznie utrudnia oddychanie, chorzy bardzo często uskarżają się na bóle głowy, osłabienie. Brak leczenia w tego typu sytuacjach znacznie zwiększa ryzyko kolejnych infekcji, tym razem bakteryjnych, przy których wydzielina z nosa zmienia zabarwienie na żółto-zieloną.
Łagodzenie objawów ostrego nieżytu nosa powinno przebiegać równocześnie z leczeniem przeziębienia. Mimo że sam katar ustępuje po kilku dniach, to aby uniknąć ponownych infekcji i pozbyć się nie tylko samego nieżytu, ale i przeziębienia konieczna jest konsultacja z lekarzem i dobranie odpowiednich farmaceutyków (np. spreje do nosa zmniejszające obrzęk i obkurczające śluzówkę). Jeśli u chorego pojawia się gorączka konieczne jest podanie leków przeciwgorączkowych, przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych.
Dodatkowo zaleca się odpoczynek oraz przyjmowanie dużej ilości płynów.