Zespół zatokowo-oskrzelowy (Sinubronchitis)

Infekcje dróg oddechowych zazwyczaj spowodowane są przez wirusy bądź bakterie. W przypadku zespołu zatokowo-oskrzelowego mechanizm rozwoju schorzenia nie jest do końca znany. Najczęściej rozpoznawany jest u dzieci między trzecim a dwunastym rokiem życia.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zdaniem specjalistów za pojawienie się zespołu zatokowo-oskrzelowego odpowiada stan zapalny. Jego obecność w zatokach prowadzi do wytwarzania śluzowo-ropnej wydzieliny, która w czasie snu spływa do gardła, następnie do krtani i tchawicy by zalać dolne drogi oddechowe. Proces ten możliwy jest jedynie u małych dzieci (czasem pojawia się już u niemowląt) ponieważ ich drogi oddechowe ciągle rosną, a krtań i tchawica położone są na tyle wysoko by zapewnić wydzielinie swobodny przepływ.

Objawy

Najbardziej charakterystycznym objawem zmian w zatokach i oskrzelach jest uporczywy tzw. wieczorny kaszel (wywołany jest przez przesuwający się śluz i ropę co podrażnia receptory kaszlowe). Pojawia się tuż przed zaśnięciem, gdy dziecko leży na wznak. Dodatkowo chorym brzydko pachnie z ust, dokuczają im poranne wymioty, szybko się męczą i są drażliwi.

Diagnoza

Zespół zatokowo-oskrzelowy obok wywiadu z pacjentem lub opiekunem konieczne jest zlecenie badań obrazowych. RTG zatok jednoznacznie potwierdza zmiany wysiękowo-obrzękowe. Schorzenie wywołuje zmiany w płucach, jednak to zmiany chorobowe w ich obrębie lub ostre zakażenie stoją za rozwojem zespołu. Niestety, do czasu pełnego rozwoju górnych dróg oddechowych choroba może nawracać.

Leczenie

Walka ze schorzeniem zazwyczaj odbywa się na kilku poziomach. Początkowo wprowadza się antybiotykoterapię, leki ułatwiające odkrztuszanie. Następnie pacjentów poddaje się szczepieniom mających na celu wzmocnienie układu odpornościowego.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Zatoki

Inhalacja

Adenowirusy

Powikłania przeziębienia i grypy

Kaszel suchy: jak sobie ulżyć?

Więcej o: