Mikrocefalia - Czym jest i z czym ja łączyć? Odpowiadamy

Charakter i typ zmian rozwojowych może być bardzo różny. W przypadku mikrocefalii, nazywanej także małogłowiem o jej powstaniu decydują nie tylko wady w genotypie dziecka. Czasem zdarza się, że jej przyczyny należy szukać w nieleczonej lub niewłaściwie kontrolowanej chorobie matki.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Mikrocefalia to rodzaj zaburzenia występującego w okresie formowania się kości czaszki. Dzieci, u których została zdiagnozowana mają nienaturalnie małą głowę. Jej obwód (mierzy się od wałów czołowych do najbardziej wysuniętej do tyły kości) jest trzy razy mniejszy od pozostałych dzieci w tym samym wieku i tej samej płci. Wielkość czaszki określa się w oparciu o tzw. siatkę centylową (co to jest i jak dokonuje się pomiarów przeczytasz tutaj ).

Najczęściej ma podłoże genetyczne i należy ją łączyć z takimi schorzeniami jak:

- zespół Pataua

- zespół Edwardsa

- zespół Downa

- zespół Cri du Chat

- zespół Wolfa-Hirschhorna

- zespół Millera i Diekera

- zespół Angelmana

- zespół Williamsa

- holoprozencefalia

- zespół Smitha-Lemliego-Opitza

- lissencefalia

- zespół Seckela

- zespół Blooma

- zespół Nijmegen

- zespół Retta

- zespół Rubinsteina-Taybiego

Mimo że bywa kojarzona z mutacją bądź chorobą genetyczną to czasem ma on związek ze schorzeniem na które cierpi matka dziecka. Mikrocefalia może pojawić się u dzieci tych kobiet, które chorują na cukrzyce lub fenyloketonurię. Nie bez znaczenia jest także palenie, przyjmowanie niektórych leków oraz nadużywanie alkoholu w czasie ciąży. Czasem pojawia się przy zakażeniu wewnątrzmacicznym (np. różyczka , cytomegalia). Małogłowie bywa konsekwencją nieinfekcyjnej choroby ośrodkowego układu nerwowego czy niedożywienia.

Czytaj także:

Makrocefalia

Zespół Crouzona

Choroba Gauchera

Zespół Downa

Progeria (Zespół progerii Hutchinsona Gilforda)

Więcej o: