Ganglion (Torbiel galaretowata)

Ten szczególny rodzaj zmiany w obrębie układu kostnego to rodzaj torbieli wypełnionej, przypominającą galaretkę, mazią. Schorzenie najczęściej pojawia się na nadgarstku, głównie u kobiet między 20 a 40 rokiem życia. W skrajnych przypadkach ganglion stanowi zapowiedz nowotworu.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Torbiel galaretowata, rzadziej nazywana ganglionem, to niewielki guzek powstały z tkanki łącznej stawu wypełniony galaretowatą treścią. Zmiana ta, choć pojawia się zazwyczaj w obrębie kości nadgarstka może rozwinąć się także na stopie lub stawi kolanowym. Przyczyny powstawania ganglionu nie są do końca znane. Według lekarzy jego obecność bywa związana z urazem lub przeciążeniem kończyny.

Objawy

Guzek, mimo że wyraźnie odznacza się na skórze nie jest niebezpieczny. Czasem jednak jego obecność sprzyja rozwojowi stanu zapalnego, podrażnieniom czy też ograniczeniu ruchomości w stawie. W przypadku gdy znajduje się w pobliżu nerwu, nawet niewielki nacisk wywołuje nieprzyjemny ból.

Guzek może być niebezpieczny gdy wypełniający go płyn zawiera tkankę litą, w takim przypadku można podejrzewać zmianę nowotworową.

Diagnoza i leczenie

Schorzenie potwierdza się przede wszystkim w oparciu o badanie palpacyjne oraz wywiad z pacjentem. Jeśli guzek budzi jakiekolwiek wątpliwości lekarz zleca wykonanie badania USG lub rezonansu magnetycznego.

Na dalsze postępowanie składa się wiele czynników. W przypadku gdy guzek nie wywołuje żadnych dolegliwości pozostawia się bez go leczenia i zaleca jedynie obserwację. U pacjentów, u których pojawia się pewien dyskomfort w pierwszej kolejności podaje się leki, głównie kortykosteroidy. Niestety nawet jeśli okażą się skuteczne i usuną torbiel to u niemal 60 proc. pacjentów guzek powraca.

Operacja, czyli usunięcie ganglionu to najskuteczniejsza forma leczenia i stosowana jest gdy pozostałe metody zawodzą. Mimo że daje najlepsze rezultaty nie ma gwarancji, że guzek nie pojawi się ponownie. Jednak w tym przypadku ganglion powraca maksymalnie u 15 proc. pacjentów.

Czytaj także:

Infekcyjne zapalenie stawów

Zespół de Quervaina

Złamanie Collesa

Barwnikowe kosmkowo - guzkowe zapalenie błony maziowej

Kinezyterapia, czyli leczenie ruchem

Więcej o: