Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Hipotonią ortostatyczną medycyna nazywa zjawisko obniżenia ciśnienia krwi przy zmianie pozycji z leżącej na stojącą. Zmiana może oznaczać spadek o ok. 20 mmHg ciśnienia skurczowego lub ok. 10 mmHg ciśnienia rozkurczowego. Najczęściej jednak za hipotonią stoi autonomiczny układ nerwowy.
Układ ten oddziałuje przede wszystkim na pracę poszczególnych narządów wewnętrznych i dzieli się na dwa typy. Pierwszy z nich współczulny, nazywany także sympatycznym, pobudza pewne mechanizmy. Drugi, przywspółczulny lub parasympatyczny zatrzymuje lub hamuje niektóre zachodzące w ludzkim ciele procesy. Decyduje m.in. o produkcji soku żołądkowego, perystaltyce jelit, rozszerzaniu źrenic oraz o częstotliwości pracy serca. Układ funkcjonuje całkowicie poza kontrolą człowieka.
Różnica w pomiarze ciśnienia bywa spowodowana przyjmowanymi lekami (m.in. moczopędnymi, starszej generacji na obniżenie ciśnienia, antydepresantami czy rozszerzającymi naczynia krwionośne). Nie bez znaczenia jest wiek chorego oraz skłonność do nadużywania alkoholu. Może także pojawić się u osób, które przez dłuższy czas były unieruchomione lub u kobiet w ciąży .
Tym, co powinno zaniepokoić są nawracające zawroty głowy. Pojawiają się one zazwyczaj przy wstawaniu, mogą im towarzyszyć chwilowe zaburzenia wzroku. Ogromna część pacjentów skarży się na silny ból karku nasilający się w pozycji stojącej. Bywa, że hipotonia ortostatyczna może wywoływać podobne dolegliwości jak te przy chorobie niedokrwiennej serca , tj. ból w klatce piersiowe, promieniujący do ramion, przedramion, żuchwy, szczęki, szyi a nawet nadbrzusza. Wraz z postępem choroby, bez odpowiedniego leczenia, dochodzą poważne problemy nie tylko z wchodzeniem o po schodach, ale z pokonaniem kilkudziesięciometrowej odległości.
Rozpoznanie stawia się przede wszystkim w oparciu o wywiad z pacjentem, analizę objawów klinicznych oraz pomiar ciśnienia.
W walce z chorobą obok farmakologii zaleca się diametralną zmianę stylu życia. Bez diety, odpowiednio przygotowanego posłania (pacjenci powinni spać bez poduszki, ważne jest także by chory nie podnosił się z łóżka gwałtownie a etapami), unikania czynności wymagających długiego stania, zastąpienia schylania się kucaniem i aktywności fizycznej nie dadzą one żadnego efektu. Osobom palącym oraz pijącym alkohol zaleca się jak najszybszą rezygnację z używek.
Czytaj także: