Jakie badania należy wykonać przy nadciśnieniu?

Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego to dopiero początek długiej walki z chorobą. Obok samokontroli i wykonywania dwa razy dziennie pomiarów ciśnienia, każdy z pacjentów powinien mieć dodatkowo zlecony i wykonany komplet badań.
W Polsce na nadciśnienie tętnicze choruje blisko 10 milionów osób. Większość o schorzeniu nawet nie wie lub dowiedziała się przypadkowo. Co gorsza, mimo rozpoznania bardzo często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i bagatelizują problem. A nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do niewydolności nerek, niewydolności mięśnia sercowego czy zawału serca.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Rozpoznanie nadciśnienia tętniczego to wskazanie do przeprowadzenia wielu badań, by stwierdzić czy jest ono pierwotne, czy też spowodowane innym schorzeniem (wtórne). Trzeba również sprawdzić czy rozwijająca się w ukryciu choroba nie spowodowała już powikłań w różnych narządach.

Nie tylko pomiar

U chorych z nadciśnieniem należy wykonać badania podstawowe, do których należą:

- morfologia krwi

- glukoza na czczo

- stężenie potasu

- stężenie cholesterolu frakcji HDL (high-density lipoproteins) i LDL (low-density lipoproteins) oraz triglicerydów,

- kreatynina

- kwas moczowy

- badanie ogólne moczu

- elektrokardiogram ( EKG)

U niektórych pacjentów niezbędna jest diagnostyka rozszerzona. Badania poszerzone obejmują: echokardiograficzne badanie serca (echo serca, usg serca), usg tętnic szyjnych, ocenę mikroalbuminurii i w przypadku dodatniego wyniku badanie ilościowe białka w moczu, ocenę dobowego wydalania sodu i potasu w moczu, ocenę dna oka, wykonanie doustnego testu obciążenia glukozą, 24-godzinnej rejestracji BP (ABPM, ambulatory blood pressure monitoring) oraz diagnostykę przesiewową w kierunku zespołu bezdechu obturacyjnego.

Czasem potrzebne są jeszcze badania specjalistyczne, po wykryciu konkretnych nieprawidłowości przeprowadzane już ośrodkach referencyjnych.

Nadciśnienie: po co całodobowe badanie ciśnienia?

W niektórych przypadkach, aby uzyskać więcej informacji i ułatwić rozpoznanie przyczyny nadciśnienia stosuje się tzw. ABMP. Całodobowe monitorowanie ciśnienia (ABMP) wykazuje przewagę w stosunku do pomiarów tradycyjnych zarówno przy rozpoznawaniu nadciśnienia, jak i przewidywaniu przyszłych epizodów sercowo-naczyniowych. Pomimo niewątpliwej przydatności klinicznej, ABPM ma również pewne ograniczenia, m.in. wysoki koszt badania i niepewną powtarzalność wyników, choć większą niż w pomiarach tradycyjnych.

Kiedy i u kogo jest niezbędne?

W rezultacie stosowanie ABPM jest zalecane szczególnie w następujących sytuacjach klinicznych:

- znaczne wahania ciśnienia tętniczego w pomiarach gabinetowych (> 20 mm Hg) lub różnice między pomiarami domowymi a w gabinecie lekarskim,

- nadciśnienie tętnicze oporne na leczenie (brak normalizacji BP przy stosowaniu trzech leków w pełnych dawkach, w tym diuretyku)

- ocena objawów sugerujących hipotonię lub dysfunkcję układu autonomicznego (zawroty głowy, upadki, zasłabnięcia, utraty przytomności)

- nadciśnienie tętnicze u kobiet w ciąży

- cukrzyca typu 1 i 2

W przypadku znacznych różnic w wynikach pomiarów, trzeba wykluczyć ewentualne błędy wynikające z awaryjności sprzętu lub nieprawidłowego mierzenia ciśnienia. Jak zrobić to dobrze? O tym, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie przeczytasz tutaj .

Tekst powstał na podstawie materiałów udostępnionych przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT), powstałych w oparciu o wytyczne Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (ESH, European Society of Hypertension).Więcej o:
Komentarze (6)
Jakie badania należy wykonać przy nadciśnieniu?
Zaloguj się
 • me_destiny

  Oceniono 3 razy 3

  a usg brzucha????????? czy ktoś wie, że przyczyną nadciśnienia może być guz, nowotwór???? Każdy kto ma nadciśnienie powinien mieć zrobione usg jamy brzusznej i nerek oraz echo serca !!!

 • kaska7732

  0

  Zastanawiasz się jak wygląda badanie holterem cieśnieniowym zwanym ABPM ?

  Badanie jest wykonywane przez przenośny malutki rejestrator. Pamiętaj, aby upewnić się że badanie wykonane jest dobrej jakości urządzenie, Np Holter ciśnienia ASPEL HOLCARD CR07 które możesz zakupić w sklepie Kredos.pl

  Badanie powinno trwać 24, 48 lub 72 godziny.
  W tym czasie aparat wykonuje kilkadziesiąt pomiarów ciśnienia. W trakcie badania chroń aparat przed wodą oraz wpływem silnych pól magnetycznych.

  Nie wolno się kąpać mając założonego holtera, bo zniszczy się urządzenie!!! Możliwe jest czasowe zdjęcie i wyłączenie aparatu. Badanie powinno być rozpoczynane w przychodni, pacjent może natomiast zakończyć je w swoim domu i dostarczyć rejestrator o dogodnej mu porze. Urządzenie składa się z mankietu na ramię oraz połączonego z nim rejestratora.

 • swinton

  Oceniono 4 razy 0

  Ale co to jest nadciśnienie to kaole nie podaje.
  Wystarczy że forsa płynie do kieszeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX