Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Asystolia to bardzo szczególna wada serca. Charakteryzuje się bardzo słabą lub całkowitym brakiem tzw. czynności elektrycznej serca, a także skurczów pozwalających tłoczyć krew i rozprowadzać ją po całym organizmie. Zatrzymanie tego procesu sprawia, że w bardzo krótkim czasie komórki, a przede wszystkim mózg i cały układ nerwowy, nie otrzymują odpowiedniej dawki tlenu i zaczynają obumierać.
Czynników odpowiedzialnych za rozwój asystolii może być kilka. Zazwyczaj pojawia się przy zawale serca, wykrwawieniu oraz zaburzeniach elektrolitycznych np. zbyt wysokim stężeniem potasu w surowicy krwi lub niedoborze magnezu. Może także wystąpić przy pęknięciu komory serca lub tamponadzie.
Kilkusekundowe zatrzymanie pracy serca w najłagodniejszym przypadku, może wywołać zawroty głowy, w dużo poważniejszych przypadkach chory traci przytomność. Niezależnie od tego czy zachowuje świadomość czy nie, tętno w tętnicy szyjnej jest niewyczuwalne. Nie sposób też zmierzyć pacjentowi ciśnienia krwi. Czasem zakłócenie funkcjonowania układu nerwowego może wywoływać drgawki, podobne do tych u osób z padaczką.
Najskuteczniejszą metodą rozpoznania asystolii jest badanie EKG . Obecność tej zmiany sprawia, że zapis wykonany przez urządzenia to linia prosta, zupełnie pozbawiona charakterystycznych wahań i krzywizn.
Należy pamiętać, że asystolia to stan zagrażający życiu i wymaga natychmiastowego udzielenia pierwszej pomocy i wezwania pogotowia.
Zespół Takayasu (choroba Takayasu)
Przerost prawej komory serca (Przewlekły zespół płucno - sercowy)