Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Zmiany zachodzące w mózgu przy apraksji nie powodują niedowładu, zaburzeń czucia, ani tzw. zespołu móżdżkowego. To zespół objawów, które prowadzą do znacznych problemów z chodzeniem, brakiem koordynacji ruchowej, czyli ataksji, kłopotów z mówieniem, oczopląsu, obniżonego napięcia mięśniowego, drżenia zamiarowego tj. mimowolnych, nierytmicznych ruchów głowy oraz kończyn górnych.
Typowe dla schorzenia dolegliwości zależne są przede wszystkim od klasyfikacji schorzenia. Medycyna wyróżnia jego trzy odmiany. Pierwsza z nich to apraksja wyobrażeniowa. Zazwyczaj pojawia się przy bardzo poważnych uszkodzeniach i nie pozwala choremu na wykonanie zaplanowanego ruchu. Pojawia się przy zmianach miażdżycowych, otępieniu starczym bądź postępującym porażeniu.
Druga postać apraksji, ruchowa sprawia, że pacjenci mają duże problemy z wykonywaniem czynności wymagających dużej precyzji np. pisania czy składania, łączenia ze sobą drobnych elementów. Ich koordynacja jest bardzo niepewna i najczęściej obejmuje jedną ze stron, przeciwną od tej, w której doszło do uszkodzenia. Związana jest z uszkodzeniem tylnej części płata czołowego.
Ostatnia odmiana apraksji to postać wyobrażeniowo - ruchowa, nazywana także mieszaną. W tym przypadku chorzy doskonale znają mechanizm i sposób w jaki należy poprowadzić ruch by wykonać polecenie, jednak nie potrafią tego przełożyć i wykorzystać. Tak jakby z ich pamięci zniknął pozwalający go wykonać schemat. Pojawia się wraz ze zmianami w ciele modzelowatym.
Obecność zmian w mózgu może wywoływać tzw. persewerację ruchową, czyli uporczywe powtarzanie tej samej czynności.
W pierwszej kolejności konieczne jest przeprowadzenie wywiadu z pacjentem i próba oceny, na podstawie objawów, typu apraksji. Niekiedy w celu potwierdzenia schorzenia wykonuje się badania obrazowe, głównie rezonans magnetyczny.
Walka z chorobą może ograniczyć się farmakologii lub wymaga wykonania zabiegu. Wszystko zależy od skali i typu zmiany. Jedynie rehabilitacja, nie rzadko bardzo długa, stanowi stały element terapii. Niestety, w większości przypadków nie udaje się zatrzymać rozwój schorzenia i przywrócić poprzednią sprawności.
Pasażowalne encefalopatie gąbczaste