Do³±cz do Zdrowia na Facebooku!
Limfa, nazywana tak¿e ch³onk±, to p³yn tkankowy. W jego sk³ad wchodz± m.in. woda, sole mineralne, bia³ka oraz t³uszcze. Za jego wytwarzanie odpowiadaj± wêz³y ch³onne, za¶ za transport obecne we krwi limfocyty , które tak¿e stanowi± jeden z jego elementów. Prawdopodobnie pod wp³ywem infekcji paso¿ytniczej ( filariozy , spotykane g³ównie w krajach tropikalnych, bytuj±ce w wêz³ach ch³onnych). Czêsto wystêpuje w przerzutach nowotworu sutka, który zaatakowa³ równie¿ wêz³y ch³onne. S³oniowacizna bywa równie¿ nastêpstwem powik³añ pooperacyjnych (nieprawid³owo zabli¼niaj±cej siê tkance), lub wrodzon± nieprawid³ow± budow± naczyñ ch³onnych.
Zatrzymanie przep³ywu limfy sprawia, ¿e obszar, w którym zostaje on zahamowany, tworzy siê obrzêk i prowadzi do przerostu skóry i tkanki podskórnej. Zmiany najczê¶ciej dotykaj± koñczyny dolne oraz okolice krocza (przede wszystkim u mê¿czyzn).
Zanim w koñczynach zacznie zatrzymywaæ siê limfa i koñczyny zaczn± puchn±æ i przybieraæ monstrualne rozmiary chorzy w pierwszej kolejno¶ci skar¿± siê na wysok± gor±czkê i dreszcze . Z czasem dochodzi ból oraz du¿e problemy z poruszaniem. U pacjentów, g³ównie Azjatów czy Afrykanów, u których schorzenie wywo³ane jest przez paso¿yta, skóra puchnie i rozrasta siê w miejscu w którym bytuje nicieñ.
Poniewa¿ s³oniowacizna rzadko wystêpuje samodzielnie konieczne jest przeprowadzenie dok³adnych badañ w celu rozpoznania choroby podstawowej.
W ³agodzeniu objawów samej s³oniowacizny zaleca siê noszenie specjalnych opasek i poñczoch uciskowych. Dodatkowo wprowadza siê farmakoterapiê, opart± o leki zmniejszaj±ce obrzêk. W powa¿niejszych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego polegaj±cego na mikrochirurgicznej transplantacji naczyñ limfatycznych.