Zespół Sweeta

Zmiana zabarwienia skóry oraz towarzyszące jej nacieki i obrzęki choć charakterystyczne dla jednej z postaci rumienia wcale nie muszą być z nim powiązane. U kobiet, szczególnie tych, które ukończyły 40. rok życia podobne objawy może dawać, będący niekiedy zapowiedzią nowotworu, zespół Sweeta.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zespół Sweeta to schorzenie dermatologiczne. Te pozornie typowe dla rumienia wielopostaciowego zmiany skórne mogą stanowić jeden z pierwszych objawów ostrej białaczki szpikowej. Czasem towarzyszy innym schorzeniom pochodzenia szpikowego. Mimo że w grupie największego ryzyka znajdują się panie to zespół może się pojawić także u mężczyzn. Przede wszystkim tych panów, który przekroczyli pięćdziesiątkę. Przyczyny rozwoju nadal nie są znane.

Objawy

Delikatnie zaczerwienione, obrzęknięte i niekiedy naciekające zmiany na skórze pokrywają przede wszystkim tułów, kończyny oraz twarz. Zdarza się, ze w ich obrębie rozwijają się pęcherzyki i niewielkie krostki. Wykwitom może towarzyszyć, pojawiająca się z nie do końca znanych przyczyn, wysoka gorączka oraz ból skupiony w stawach bądź mięśniach. W niektórych przypadkach zmiany widoczne są w obrębie gałki ocznej.

Diagnoza

Ponieważ zmiany na skórze bywają mylone z rumieniem sama ich obecność przy podejrzeniu zespołu Sweeta to zdecydowanie za mało. Aby potwierdzić lub wykluczyć schorzenie konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego oraz wykonanie morfologii.

Testy te potwierdzają obecność tzw. anomalii Pelgera-Hueta (komórki Pelgera-Hueta), czyli nieprawidłowo zbudowane neutrofile (jeden z typów białych krwinek uczestniczące w odpowiedzi immunologicznej organizmu). Badanie krwi wykazuje podwyższony poziom leukocytów. Jeśli wszystkie objawy oraz wyniki badań przemawiają za zespołem Sweeta należy przeprowadzić dodatkową diagnostykę w kierunków nowotworów szpiku, ze szczególnym uwzględnieniem ostrej białaczki szpikowej.

Leczenie

Podstawą leczenie jest farmakoterapia oparta o glikokortykosteroidy. Już pierwsza aplikacja leków sprawia, że objawy ustępują. U niektórych pacjentów wszelkie dolegliwości mijają bez leczenia, jednak brak terapii nie gwarantuje remisji schorzenia.

Czytaj także:

Bolesny rumień kończyn (Erythromelalgia)

Pancytopenia

Nowotwór

Rumień trwały

Badanie histopatologiczne

Więcej o: