Badanie histopatologiczne

Badanie histopatologiczne ma na celu mikroskopowe określenie zmian chorobowych w tkankach. Stosuje się je w rozpoznaniu nowotworów, leczeniu schorzeń zapalnych, przy stwierdzaniu przyczyny zgonu. Od badania histopatologicznego zależy diagnoza oraz terapia choroby nowotworowej.
Dołącz do nas na Facebooku!

Metody histopatologiczne zależne są od sposobu pobierania materiału do badania. Są to: cytologia złuszczeniowa, biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC, punkcja), biopsja grubo igłowa (oligobiopsja), biopsja wiertarkowa, biopsja otwarta, biopsja śródoperacyjna, diagnostyczne otwarcie jamy brzusznej, laboratoryjne techniki przygotowania pobranego materiału, preparaty barwione, preparaty mrożone, rozmaz.

Materiał pobrany podczas biopsji umieszcza się w utrwalaczu, następnie przygotowuje do badania histopatologicznego. Wycinek zostaje odwodniony, utwardzony i zalany parafiną. Następnie jest krojony na kilkunastomilimetrowe paseczki, umieszczany na szkiełkach mikroskopowych i barwiony.

Gotowy materiał do badania jest oceniany przez patologa, który opisuje zmiany chorobowe (rozpoznanie histopatologiczne) lub stwierdza ich brak.

Przygotowanie i przebieg badania zależny jest od wyboru metody histopatologicznej.Czytaj także:

Celiakia - diagnoza bez biopsji jelita

Histopatolog

Zapalenie opon mózgowych

Żołądek: kapryśna sakiewka pełna kwasu

Rektoskopia

Więcej o:
Komentarze (3)
Badanie histopatologiczne
Zaloguj się
 • bubutete

  0

  moja żona będzie mieć niedługo badanie histopatologiczne. co mogę zrobić, żeby jej pomóc? myślę, że głowny problem to ból i nerwy, ale podobno nie może sobie walnąć wódeczki żeby wyluzować;) ja to nigdy nie choruję, ale jak to mówią: złego diabli nie biorą hehe, więc mnie badanie histopatologiczne nie pisane

 • clubmate16

  0

  miałam zrobione badanie histopatologiczne i to był horror. w szpitalu na karowej robiono mi biopsję szyjki macicy. jak powiedzieli, że muszę mieć badanie histopatologiczne nie spodziewałam się, że będzie to aż tak nieprzyjemne. co więcej jak odebrałam wyniki okazało się, że próbka była nieprawidłowa i nie dostałam rezultatu.

 • elakaucz

  0

  słuchajcie - czyli zwykła cytologia to też badanie histopatologiczne? cytologia to dla mnie już bardziej oswojony termin, jak lekarz powiedział mi, że muszę zrobić badanie histopatologiczne to trochę się przestraszyłam... zrozumiałam już mniej więcej o co chodzi, ale to badanie histopatologiczne napędziło mi stracha...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX