Poliuria (wielomocz)

W ciągu doby zdrowy człowiek wydala ok. dwóch i pól litra moczu. Znaczne przekroczenie tej wartości może pojawić się z powodów czysto fizjologicznych lub stanowić zapowiedź poważniejszych zmian w organizmie.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Najbardziej prozaiczna przyczyną wielomoczu są przyjmowane płyny. Za wzmożoną produkcję uryn może odpowiadać picie dużej ilości kawy, herbaty bądź alkoholu, a przede wszystkim zawarta w nich kofeina. Podobna reakcje organizmu może wywołać także niska temperatura lub przebywanie na dużych wysokościach (w tym przypadku stanowi dowód na dobrą adaptację organizmu do specyficznych warunków).

Za dłuższymi, a czasem i częstszymi wizytami w toalecie może stać polidypsja, czyli nadmierne pragnienie. Ten bardzo szczególny objaw może pojawić się u pacjentów z nieleczoną cukrzycą, moczówką prostą, nadczynnością tarczycy. Czasem suchość w gardle towarzyszy schizofrenii bądź przyjmowanym lekom. Ciągłe pragnienie mogą odczuwać także kobiety w ciąży oraz osoby z zaburzeniami hormonalnymi.

Wielomocz zazwyczaj współistnieje z chorobami układu moczowego i od ich potwierdzenia rozpoczyna się stawianie diagnozy. W sytuacji dopasowanie objawów nie jest możliwe do żadnej z nich należy rozważyć:

- zespół Fanconiego

- zespół Lightwooda-Albrighta

- wtórną nadczynność przytarczyc pochodzenia nerkowego

- zespół Reitera

- policytemię

- migrenę

- toczeń rumieniowaty

- chorobę Glińskiego-Simmondsa

- zespół Conna

- niewydolność serca (bardzo często towarzyszy częstoskurczom komorowym oraz migotaniu przedsionków)

- zespół Sjogrena

- mózgowy zespół utraty soli

Czytaj także:

Kręgosłup czy nerki? Co mnie boli?

Choroba Glińskiego - Simmondsa

Reninoma

Zespół Sjögrena (zespół Sjogrena, choroba Mikulicza-Radeckiego)

Nykturia

Więcej o: