Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Chlamydophila psittaci, patogen wywołujący chorobę przedostaje się do dróg oddechowych wraz z pyłem zawierającym drobiny wysuszonego kału. W skrajnych przypadkach do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z chorą już osobą (to szczególnie niebezpieczna postać choroby). Bakteria "przyczepia się" do nabłonka w drogach oddechowych skąd z pomocą krwi rozprzestrzenia się po organizmie. Wytwarzana przez bakterię toksyna uszkadza śródbłonek naczyń tętniczych , żylnych oraz włosowatych.
Od zakażenia do wystąpienie pierwszych dolegliwości mija nie więcej niż 14 dni. Jako pierwsze pojawiają się gorączka oraz dreszcze. Następnie pacjenci zaczynają się uskarżać na bóle głowy, częste krwotoki z nosa oraz ogólne, złe samopoczucie i osłabienie. Czasem skórę pokrywa plamista wysypka. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem ornitozy są zmiany w obrębie układu oddechowego. Schorzenie bardzo często przebiega podobnie do śródmiąższowego zapalenia płuc z towarzyszącym mu kaszlem, dusznościami i sinicą. Postęp choroby może powodować krwioplucie, a także ból w klatce piersiowej. Przy stawianiu diagnozy należy także wykluczyć ostrą niewydolność oddechową, sepsę czy wstrząs septyczny. U niektórych pacjentów pojawiają się bóle brzucha, wymioty, nudności oraz światłowstręt.
Ornitozę potwierdza się w oparciu o wywiad z pacjentem i analizę objawów klinicznych. Dodatkowo zleca się badania serologiczne .
Walka ze schorzeniem skupia się przede wszystkim na antybiotykoterapii. Jeśli stan pacjenta jest dobry może on je przyjmować w domu. W pozostałych przypadkach konieczna jest hospitalizacja i dożylne podawanie leku. Leczenie trwa zazwyczaj od dwóch do trzech tygodni.
Mimo że tak długie przyjmowanie antybiotyku zapobiega nawrotom choroby należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka lub raz zakażone powinny pamiętać o zakładaniu odzieży ochronnej przed kontaktem z ptactwem. Zachowanie i stosowanie zasad higieny tj. dokładne mycie klatek. Unikanie kontaktu ze zwierzętami, u których pojawiają się pierwsze objawy ornitozy.