Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Znajdujący się w zakażonym jedzeniu pasożyt (Metagonimus yokogawai) po dotarciu do ludzkiego organizmu zamieszkuje w jelicie cienkim, gdzie dojrzewa do postaci dorosłej i składa jaja. Następnie, wraz z kałem , jest usuwany z organizmu. Zazwyczaj przez cały czas rozwoju pozostaje w jelicie, ale czasem zdarza się, że przywra (lub same jaja) przedostają się do mózgu lub serca, zaburzając tym samym ich funkcjonowanie.
Składane przez dorosłego osobnika jaja po wydaleniu trafiają do organizmu ślimaka, po przeobrażeniu trafiają do wód słodkowodnych, gdzie wraz z zanieczyszczoną wodą zagnieżdżają się w żyjących w niej organizmach, szczególnie rybach.
Pierwszym i zarazem najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest pojawiająca bez wyraźnych przyczyn biegunka. Pacjentom z metagonimozą bardzo często towarzyszą kolkowe bóle brzucha (u osoby dorosłej pojawiają się bardzo rzadko, mogą jednak pojawić się przy dużym wysiłku fizycznym np. w czasie biegania). W sytuacji, gdy pasożyt przedostanie się do mózgu lub serca mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne oraz problemy z krążeniem.
Jeśli dolegliwości pojawiają się tuż po powrocie z egzotycznej wycieczki należy podejrzewać chorobę pasożytniczą. Metagonimozę można potwierdzić wykonując badanie koproskopowe , czyli test na obecność pasożyta w próbce kału. Jednak stuprocentową pewność, o tym co wywołało schorzenie uzyskuje się zlecając kolejne badanie tuż po zakończeniu leczenia.
W walce z chorobą i łagodzeniu jej objawów stosuje się leki przeciwpasożytnicze. Przyjmowane są przez jeden dzień w trzech dawkach, których wielkość zależny przede wszystkim od masy ciała pacjenta.