Menorrhagia

W czasie miesiączki przeciętna kobieta traci od 50-70 ml krwi. Zbyt obfite krwawienia, czyli konieczność zmiany podpaski lub tamponu częściej niż co 2-3 godziny może być zapowiedzią niepokojących zmian w organizmie. Stan, w którym obfite, do tego przedłużające się miesiączki pojawiają się w regularnych odstępach nazywany jest w medycynie menorrhagią.

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

Zbyt obfite krwawienie w czasie okresu zazwyczaj spowodowane jest zaburzeniami hormonalnymi lub przyjmowaniem środków antykoncepcyjnych. Czasem jednak problem jest dużo poważniejszy. Utrata bardzo dużej ilości krwi może towarzyszyć m.in.:

- zmianom rakowym w obrębie błony śluzowej szyjki macicy

- mięśniakom, polipom podśluzówkowymi

- zakażeniom

- policystycznym jajnikom

- chorobom tarczycy

- guzom jajnika

W niektórych przypadkach nadmierne krwawienie pojawia się przy depresji, w czasie dojrzewania oraz menopauzy. Menorrhagia bywa powikłaniem po cukrzycy czy nadciśnieniu tętniczym.

Duża część pań cierpiąca z jej powodu skarży się na bóle w podbrzuszu, duszności. Szybko się męczą, mają także kłopoty z koncentracją i skupieniem uwagi. W skrajnych przypadkach dochodzi do omdleń, zawrotów głowy oraz problemów z oddychaniem.

Ze względu na mnogość schorzeń, którym może towarzyszyć bardzo obfita miesiączka wizyta u lekarza oraz wykonanie szeregu badań nie powinno być odkładane. Mimo że utrata tak dużej ilości krwi zazwyczaj prowadzi do anemii bądź niedoboru żelaza wizyty u lekarza nie można odkładać.

Zobacz wideo

Czytaj także:

12 pytań o miesiączkę

Policystyczne jajniki - co wynika z takiej diagnozy?

Ból podbrzusza - znajdź przyczynę

Jajniki - niepozorne źródło życia

Rak szyjki - choroba z niewiedzy

Więcej o: