Hiposmia - kiedy tracisz jeden ze zmysłów

Węch, to jeden z pięciu podarowanych nam przez naturę zmysłów. Pozwala rozpoznać i rozróżnić od siebie ponad 100 tysięcy różnych zapachów. Jest nam potrzebny nie tylko do oceny i sklasyfikowania zapachu, ale i rozpoznania zagrożenia. Niestety, wskutek zmian chorobowych w obrębie górnych dróg oddechowych, w tym alergii znacznie słabnie. Częściowy zanik węchu nazywany jest w medycynie hiposmią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Hiposmia - to zmniejszenie zdolności wyczuwania i rozpoznawania zapachów. Problemy z powonieniem stanowią zazwyczaj powikłanie po polipach nosa, infekcji wirusowej, urazach głowy oraz alergii. Czasem dolegliwość pojawia się u pacjentów w początkowej fazie choroby Parkinsona . Zapachy dla osoby z hiposmią przestają być na tyle intensywne, by mogła je rozpoznać. Całkowity zanik powonienia nazywany jest anosmią.

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od choroby podstawowej. Jeśli kłopoty z rozpoznawaniem zapachów, mimo leczenia np. infekcji, nadal się utrzymują konieczna jest ponowna wizyta u lekarza. W oparciu o wywiad oraz badania podstawowe zleci RTG zatok. Czasem hiposmia wymaga konsultacji laryngologicznej oraz neurologicznej.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Anosmia

Przewlekłe zapalenie zatok

Katar sienny (pyłkowica)

Zmysłów moc

Nieżyt nosa

Więcej o: