Osoby ze złamanym nosem skarżą się na ból, zaburzenie węchu, ból głowy oraz krwotok z nosa. Na skutek urazu powstaje krwiak oraz obrzęk. W niektórych przypadkach może pojawić się gorączka, zaburzenia widzenia, a nawet utrata przytomności. Im szybciej chory trafi pod opiekę lekarza, tym większe są szanse na uniknięcie powikłań, przywrócenie nosowi poprzedniego kształtu, a przede wszystkim jego podstawowych funkcji. Okres ten nie powinien być dłuższy niż 24 godziny.
Przy ocenie i diagnozowaniu urazu wykonuje się badanie RTG . U pacjentów z podejrzeniem urazu głowy dodatkowo zleca się zdjęcie rentgenowskie czaszki.
Złamany nos wymaga leczenia operacyjnego. Jego celem jest dokładne oczyszczenie rany i zatrzymanie krwotoku . Następnie przemieszczone fragmenty umieszczane są z powrotem na swoim miejscu. Kolejny etap to zaszycie brzegów rany. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu podanym dożylno. Aby uniknąć zakażenia podawane są antybiotyki.
W przypadku niezadawalających efektów możliwe jest wykonanie, w późniejszym terminie, operacji plastycznej korygującej kształt i wygląd nosa.