Złamanie nosa: objawy, diagnoza, leczenie

Medycyna wyróżnia dwa rodzaje złamań nosa - zamknięte i otwarte. W pierwszym przypadku rana jest praktycznie nie widoczna, wyczuwalne jest jedynie przemieszczenie kości nosa. Przy złamaniu otwartym uszkodzona kość lub fragmenty chrzęstne szkieletu, przemieszczają się, przebijają skórę i są widoczne gołym okiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Złamanie nosa objawy i diagnoza

Osoby ze złamanym nosem skarżą się na ból, zaburzenie węchu, ból głowy oraz krwotok z nosa. Na skutek urazu powstaje krwiak oraz obrzęk. W niektórych przypadkach może pojawić się gorączka, zaburzenia widzenia, a nawet utrata przytomności. Im szybciej chory trafi pod opiekę lekarza, tym większe są szanse na uniknięcie powikłań, przywrócenie nosowi poprzedniego kształtu, a przede wszystkim jego podstawowych funkcji. Okres ten nie powinien być dłuższy niż 24 godziny.

Przy ocenie i diagnozowaniu urazu wykonuje się badanie RTG . U pacjentów z podejrzeniem urazu głowy dodatkowo zleca się zdjęcie rentgenowskie czaszki.

Złamanie nosa leczenie

Złamany nos wymaga leczenia operacyjnego. Jego celem jest dokładne oczyszczenie rany i zatrzymanie krwotoku . Następnie przemieszczone fragmenty umieszczane są z powrotem na swoim miejscu. Kolejny etap to zaszycie brzegów rany. Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu podanym dożylno. Aby uniknąć zakażenia podawane są antybiotyki.

W przypadku niezadawalających efektów możliwe jest wykonanie, w późniejszym terminie, operacji plastycznej korygującej kształt i wygląd nosa.

Czytaj także:

Złamanie Collesa

Skręcenie stawu skokowego

Polipy nosa

Anosmia

Korekcja nosa

Zobacz wideo
Więcej o: