W większości przypadków za ból odpowiada zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, zmiana ta nazywana jest potocznie łokciem tenisisty i najczęściej pojawia się u sportowców lub osób intensywnie uprawiających sport. Zdarza się jednak, że jest on wywołany zapaleniem ścięgna mięśnia krótkiego prostownika nadgarstka, który przyczepia się do bocznego nadkłykcia kości ramiennej. Bardzo rzadko skręcenie łokcia łączy się z chorobą zwyrodnieniową stawów .
Stan zapalny może być spowodowany urazem mechanicznym lub wielokrotnie powtarzanym, monotonnym ruchem przedramienia. Pękające w ten sposób mikrowiązania odpowiadają za dolegliwości bólowe. Czasem zdarza się, że ból łokcia nie ma związku z urazem czy zbyt dużym wysiłkiem fizycznym, a stanowi jedynie odbicie poważniejszego uszkodzenia stawu barkowego lub szyi.
Pierwszym objawem skręcenia łokcia jest silny ból. Niejednokrotnie wskutek urazu jest on lekko zdeformowany i obrzęknięty. Objawy są na tyle charakterystyczne, że samo badanie fizykalne pozwala postawić prawidłową diagnozę bez potrzeby wykonywania dodatkowych badań czy prześwietleń.
Jeśli skręcenie nie jest poważne leczenie ogranicza się do usztywnienia i zmniejszenia obciążenia stawu łokciowego. Dodatkowo stosuje się zimne okłady oraz podaje leki przeciwbólowe i przeciwobrzękowe. W przypadku gdy doszło do nadwerężenia więzadeł konieczne jest założenie gipsu. Należy pamiętać, że urazom łokcia może towarzyszyć podrażnienie nerwów oraz inne objawy neurologiczne . Dlatego, aby wykluczyć inne zmiany chorobowe lekarz powinien bliżej przyjrzeć się stawom barkowym oraz szyi.
Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza