Złamanie kości udowej

Na złamanie kości udowej najbardziej narażone są osoby starsze oraz chorujące na osteoporozę. Uraz bardzo często jest konsekwencją pozornie niegroźnego upadku lub innego urazu mechanicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Kość udowa to najdłuższa kość w organizmie człowieka. Zbudowana jest z trzonu oraz dwóch końców - dalszego i bliższego. Urazom najczęściej ulega górny odcinek tj. szyjka i krętarz.

Krętarz mniejszy i większy znajdują się między trzonem a szyjką kości udowej i mocują mięśnie do kości udowej. U chorych na osteporozę kości są znacznie słabsze i łatwiej ulegają złamaniom. Zaś szyjka kości udowej łączy jej główkę z trzonem kości.

Zobacz wideo

Objawy i diagnoza

Do złamania kości udowej dochodzi zazwyczaj w trzech płaszczyznach i w zależności od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia pojawiają się różne objawy. Przy złamaniu w obrębie górnego odcinka kości udowej choremu towarzyszy przede wszystkim ból po stronie złamania, pojawia się on również przy próbie poruszenia nogą. Dodatkowo kończyna może być nienaturalnie skręcona i sprawiać wrażenie wyraźnie krótszej.

Jeśli złamany został trzon kości udowej pacjent skarży się na silny i pulsujący ból w udzie. Noga jest nienaturalnie wygięta i znacznie opuchnięta .

W przypadku złamania obwodowego kości udowej obok bólu i wygięcia kończyny dochodzi do uszkodzenia stawu kolanowego oraz tętnicy udowej lub tej znajdującej się pod kolanem.

Aby określić rodzaj złamania konieczne jest wykonanie badania obrazowego . Dopiero na jego podstawie można zastosować właściwe dla danego urazu leczenie.

Leczenie

Jedną z najbardziej skutecznych metod leczenia tego rodzaju złamań jest operacja. W czasie zabiegu, w zależności od rodzaju złamania, fragment kości zastępuje się specjalną protezą. Czasem wystarcza połączenie kości śrubą lub płytką. Po tego typu zabiegach większość pacjentów po upływie trzech dni może próbować wstać z łóżka. U pacjentów, u których np. z powodów zdrowotnych nie można wykonać operacji, na złamaną nogę zakłada się tzw. gipsowy but derotacyjny. W obydwu przypadkach konieczne jest podawanie leków przeciwzakrzepowych oraz przeciwbólowych. Sporadycznie wykonywane są transfuzje krwi .

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Dyskopatia

Zdrowe kości do starości

Złamania kości

Złamanie Collesa

Ortopeda

Więcej o: