Choroba Whipple'a

Choroba Whipple'a, nazywana także lipodystrofią jelitową wywołana jest infekcją bakteryjną i obejmuje głównie jelito cienko. Najczęściej atakuje mężczyzn po 50 roku życia i rozpoznawana jest niezwykle rzadko. Medycyna zna i opisała zaledwie 200 takich przypadków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Choroba Whipple'a wywołana jest przez bakterie zbliżone budową do paciorkowców. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą pokarmową. Patogeny naciekają na błonę śluzową jelita cienkiego, co prowadzi do zmian chorobowych w obrębie układu pokarmowego, sercowo-naczyniowego, oddechowego, a także stawów. U części pacjentów pojawiają się uszkodzenia skóry oraz ośrodkowego układu nerwowego.

Objawy

Najbardziej charakterystycznymi objawami choroby Whipple'a są biegunka oraz ból brzucha . Chorzy szybko tracą na wadze, mają powiększone węzły chłonne, a także uskarżają się na dolegliwości ze strony układu kostnego (bóle stawów). Zdarza się, ze schorzeniu towarzyszy gorączka, dreszcze, szmery sercowe, obrzęk kończyn lub wodobrzusze. W skrajnych przypadkach, gdy zmiany obejmą układ nerwowy może wystąpić zaburzenie snu, zmiany w zachowaniu chorego oraz zwiększone łaknienie i pragnienie.

Diagnoza

Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku choroby Whipple'a jest endoskopia (materiał do badania pobierany jest przy użyciu tzw. kapsuły Crosby'ego, czyli bardzo cienkiej sondy). Pozwala ona na pobranie wycinka z jelita. Kolejne testy potwierdzają obecność komórek P.A.S., czyli dodatnich makrofagów w blaszce właściwej błony śluzowej jelita cienkiego. Dodatkowo u pacjentów z tą rzadką chorobą obserwuje się wzrost OB. , podwyższenie poziomu CRP oraz zmniejszenie albumin w osoczu krwi .

Leczenie

W walce z chorobą stosuje się przede wszystkim leczenie farmakologiczne i może ono trwać od 6 do 12 miesięcy. U pacjentów, u których schorzenie nawraca, schemat jest podobny, jedynie w przypadku zmian w ośrodkowym układzie nerwowym podaje się środki przenikające do płynu mózgowo-rdzeniowego.

Chcesz się dowiedzieć więcej, coś Cię niepokoi, zapytaj lekarza

Czytaj także:

Choroba Addisona

Stwardnienie guzowate

Choroba Hirschsprunga

Bezoar

Rakowiak

Więcej o: